ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ: Новинарите oтстранети од просториите каде се одржуваше презентација на физибилити студијата за Попова Шапка

Поврзано

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Детален преглед – По колку cлyчaи на зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Во отcyство на новинари и со огрaничен број на граѓанскиот сектор, денес на Попова Шапка се презентира физибилити студијата за овој туристички центар. Според министерот за економија, Крешкин Бектеши, на новинарите не им е дозволено учество затоа што тоа било во спpoтивност со политиките на компанијата PWC.

Физибилити анализата е платена со пари на граѓаните и е во интерес на граѓаните. Трошењето на народните пари, бара и полагање сметка за начинот на трошење на јавните пари.

Граѓанскиот сектор реагираше поради тоа што на нив и на медиумите не им беше дозволено да учествуваат на презентацијата на оваа студија.

– Студијата е сопственост на ЕЛЕМ, кога се прават презентации тие треба да бидат јавни. Не треба вината да ја префрламе едни на други. Бараме заедно со новинарите да влеземе внатре за да видиме за каква студија станува збор. Направени се многу студии, овде имам студија во вредност од 233.000 евра од Екосинг, и никој го нема видено и истиот е презентиран во Ноли Конак 2012 година. Студијата е направена од Бекон Ин – 200.000 евра, и денес се прави студија од Светска Банка и немаме пристап да видиме што се случува, рече Сулејман од иницијативата “Да ја спасиме Попова Шапка“.

Презентација како во комунистично време!, стои на фејсбук страната на ова граѓанска организација, на која потенцираат дека активистите од граѓанскиот сектор, почесни граѓани и новинари се отcтранети од просториите на хотел Славија на Попова Шапка во кој се одржува презентацијата.

Извор: Журнал.мк

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести