October 27, 2021, 4:14 am

Заев: Банално е друг да го води СДСМ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По денешната изјава дека е банално да се разговара за оставките и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Венко Филипче за трагедијата во Тетово, каде во пожарот во модуларната болница животот го загубија 14 лица, Заев во вечерашниот ТВ дуел со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Само вистина“ На Канал 5 изјави дека банално е да се замени и Заев во СДСМ.

Имено, Мицкоски реагираше на денешната изјава на Заев потенцирајќи дека не е банална, затоа што 14 живот згаснаа предвреме поради неодговорноста на надлежните.

На тоа Заев одговори дека за трагедијата ќе се одговарале додека се живи, но банално е друг да го предводи СДСМ, алудирајќи на барањата за оставки, иако барањата за оставки се за државните функции, не за партиската.

-Банално е дали има некој што може да го замени Заев во СДСМ, некој друг да го предводи СДСМ, да биде нов премиер од СДСМ, рече Заев на ТВ дуелот.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This