ЗАЕВ БАРА СПАС ОД ДУИ: Заев се плаши од поразот на претседателските избори и затоа спасот го бара во консензуалниот кандидат со ДУИ!

Поврзано

Детален преглед – По колку зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Во Скопје со коронавирус од почетокот на пандемијата се заразиле 3208 граѓани, а во моментив се активни 2010. Активни случаи...

Бескомпромисна бopбa пpoтив изборни нeрeгулaрноcти

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска ги посети единиците за внатрешни работи Ѓорче Петров и Чаир, при што...

Здравството кoлaбиpaшe, кoрoнaвиpycот кocи низ Македонија – 173 нoвoзaрaзeни и 15 пoчинaти лицa во изминатото деноноќие

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи...

СДСМ се плаши од изборите и затоа бара консензуален кандидат со ДУИ. Тоа не го прави со цел да се сплоти македонскиот со албанскиот народ, туку тоа го прави за да го скрие поразот во првиот изборен круг што ќе го доживее од ВМРО-ДПМНЕ, истакна Владимир Нелоски, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата “Патот кон“ на Алсат-м телевизија.

Зоран Заев се плаши да се соочи со граѓаните од сите етнички припадности без разлика дали се политички определени или не, и токму затоа спасот го бара во т.н. консензуален кандитат. И покрај тоа што тврдеа дека имаат конкурс, конкурс кој што беше една бледа имитација на конвенсијата на ВМРО-ДПМНЕ, која што секогаш сме ја правеле. Распишаа конкурс, а имаат само еден кандидат за партија која што зборот “демократија“ не го вади од уста, има само еден кандидат на нивниот конкурс за избор на кандидат за претседател. Кога видоа дека не стојат добро, не на анкетите туку помеѓу луѓето затоа што се разочарани од СДСМ, и за да го скрие поразот кој што им доаѓа на претседателските избори се надева дека со консензуален кандидат заедно со ДУИ ќе ги добие гласачите на ДУИ како партија и дека ќе го скрие незадоволството кое што бруи во моментов помеѓу луѓето, рече Нелоски.

Тој меѓу другото додаде дека ВМРО како опозициона партија, за разлика од времињата кога СДСМ беше во опозиција, покажа конструктивност за прашањата кои се важни за граѓаните од сите етнички заедници и дека моменталната состојба во државата за обичниот граѓанин е неподнослива.

ВМРО како опозициона партија за разлика од времињата кога СДСМ беше во опозиција покажа конструктивност за прашањата кои се важни и за Македонците и за Албанците, Турците, Ромите и сите останати, но сметам дека кога говориме за анкети или пак за чуствата на граѓаните не зборувам како бројка. Јас кажувам дека моменталната состојба во државата за обичниот граѓанин е неподнослива. Не го кажувам тоа во проценти како анкета туку како реална состојба, констатираше Владимир Нелоски.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести