October 24, 2021, 8:18 am

Заев во Тирана на средба со Меркел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ги посети Србија и Албанија на 13 и 14 септември, каде што ќе се сретне со лидерите на тие две земји, но и со лидерите на БиХ, Црна Гора, Македонија и Косово, изјави германската заменичка портпаролка на кабинетот Мартин Фиц.
„Канцеларката следниот понеделник, 13 септември, ќе престојува во работна посета на Западен Балкан. Тој прво ќе го посети Белград, каде што ќе се сретне со претседателот Александар Вучиќ. Централните теми на состанокот ќе бидат билатерални, економски прашања и интеграција со Европската унија“, рече заменикот.

Како што додаде, германската канцеларка ќе се сретне во Белград со претставници на граѓанското општество на земјите од регионот. Следниот ден, Меркел ќе отпатува за Тирана, каде што ќе се сретне со албанскиот премиер Еди Рама, а темите за разговор ќе бидат исти како и на средбата со Вучиќ.
Во вторник навечер ќе се одржи заедничка вечера, на која ќе присуствуваат шефовите на владите на сите земји од Западен Балкан.

Latest News

Eднa гoдинa oд cmpттa нa Амди Бајрам

Денеска се навршува една година од смртта на поранешниот пратеник и политичар, Амди Бајрам. Тој беше долги години претседател...

More Articles Like This