ЗАЕВ ГИ ИЗБРКА ОБВИНИТЕЛИТЕ КОИ ГО ГОНЕА: Заев си избра обвинители по мерка, сменети обвинителите кои го водеа „Поткуп“

Поврзано

ВИДЕО: Снег во мај е изненадување, а не во јануари

Прогнозите дека деновиве ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец и дека поради релативно ниските...

(Видео) ПУКАНО ВО ШЕФОТ НА НА КАВАЧКИОТ КЛАН: Македонец дел од мафијашката престрелка во Киев

Напаѓачите на шефот на кавачкиот клан Радое Звицер, кој вчера е тешко ранет во Киев, се уапсени и станува...

МОБИНГ ВО МНР: Македонскиот дипломатски синдикат со жестоки критики за Димитров

Последните години, дисциплински постапки во МНР се спроведуваат, речиси исклучиво, против членовите на Македонскиот дипломатски синдикат и неговото раководство....

Советот на јавните обвинители избра седум јавни обвинители кои ќе бидат дел од одделението за организиран криминал и корупција. Меѓу нив, реизбрана е обвинителката која го води случајот „27 април“, Вилма Русковска и обвинителот кој го водеше „Диво насеље“, Наум Пановски. Во организиран криминал останува и обвинителката Сузана Мирчевска. Во овој оддел оди и обвинителката Марија Ѓоргева. Она што остава впечаток е фактот што избраната Ѓоргева е во роднинска врска со сопругата на Штериев. Тој и самиот го потврди ова но тврди немало судир на интереси. Вели гласал воздржано. Освен ова Ѓоргева е позната на јавноста поради што што заедно со уште една обвинителка првично беа дел од тимот на специјалната обивнителка, но подоцна излегоа оттаму со официјално образложение од Јанева дека и се потребни помалку обвинители – пренесува „Република“

Во надлежното обвинителство за организиран криминал не е избран обвинителот Владимир Милошевски кој го водеше „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев.

И обвинителката Лидија Раичевиќ која го води предметот „Еразмус“ за професорите од економски факултет и „Ровер“ против Љубе Бошкоски исто така не е реизбрана во обвинителството за организиран криминал.
Практично обвинителите кои му биле обвинители на Зоран Заев и на Љубе Бошковски во нивните предмети не се реизбрани без никакво сериозно образложение. Со ова Заев испраќа порака дека секој обвинител кој ќе отвори обвинение против него или негови блиски ќе биде казнет.
Штериев очигледно не смее да каже дека таква задачи добива од политичарите, туку мора одлуките да ги објаснува со општи фрази.

СДСМ додека беше во опозиција ветуваше немешање во судството и обвинителството и бирање судии и обвинители според мерит системот или колку се тие квалитетни во својата работа. Но што се случи откако наместо судии со најмногу поени и кои се на врвот на табелата на учинок, избраа шести и седми по ред рангирани, почнаа чистка во обвинителството ни помалку ни повеќе со обвинители кои се дрзнале да отворат обвинение за нив.
За меѓународните претставници како Столтенберг од НАТО, какои ЕУ претставниците Хан, Могерини, но и за амбасадорите во Македонија во ова нема ништо спорно. Нивниот избраник Заев треба да го смени името, а во меѓувреме може да прави што сака.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести