September 28, 2020, 10:33 pm

ЗАЕВ ГИ “ИЗМЕТЕ“ ГЕНЕРАЛНИТЕ ДИРЕКТОРИ НА ЕЛЕМ И МЕПСО: Драган Миновски и Сашо Василевски дел од високите функционери предложени за разрешување

Поврзано

Историски или не? Договорот од Преспа „изгубен во преводот“ по посетата на Мајк Помпео на Солун и Атина

Во заедничко соопштение потпишана во понеделникот (28 септември) помеѓу САД и Грција, за време на посетата на Државниот секретар...

Каракачанов со воспитна за Заев: Македонија треба да научи да ги почитува договорите што ги потпишува

Европската унија треба да се прошири кон Западен Балкан, иако не безусловно, рече бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана...

Ми фали дебатата за Скопје 2014: Времето кога разговаравме за што се изградило, а не за неостварени ветувања

И додека три години и се смеевме на Владата и на Заев за сите гафови, лапсузи, грешки, пранкери и...
- Advertisement -

Почнува постапката за разрешување на високи државни функционери, директори, раководители, членови на управни одбори и владини институции, најави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференцијата.

Премиерот Зоран Заев денес на прес-конференцијата каде ги соопшти разрешувањата на на носители на јавни функции : генерални директори, директори, раководители, членови на Управни Одбори, и останати органи на Владини Институции.

Одлуката Заев денес ќе ја достави до Владата која ќе оддржи Седница по завршувањето на Прес конференцијата:

Разрешени функционери:

ЈП за оддржување и заштита на магистрални и регионални патишта Македонија Пат Скопје-директорот Кадриу Гајру

ЈЗУ Здравствен дом Скопје-директорот Злате Мемедовиќ

АД МЕПСО-генерален директор и Претседател на УО Сашо Василевски

АД МЕПСО -Членот на УО Магдалена Чижбановска

АД МЕПСО -Членот на УО Ненад Крстевски

АД МЕПСО -Членот на УО Томи Божиновски

Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство Економски директор Ваљон Бела

Агенција за лекови и медицински средства Ќахил Ибраими

Државен инспекторат за земјоделство в.д.директор Благој Индов

Државен Архив на Република С Македонија директор Кирил Петров

Универзитетска Клиника за детски болести Скопје Директорката Катерина Ставриќ

Развојната Банка на Република С Македонија член на надзорниот Одбор Кирил Колемишевски

Еврокомпозит генерален директор Златко Граоровски

Драмски Театар Скопје директорката Викторија Аранѓелова Петреска

ЈП за железничка инфраструктура Железници на Република С Македонија директор Ирфан Асани

Националната установа Завод за заштита на споменици на културата и Музеј Охрид директорка Елеонора Новаковска

ЈУ Завод за рехабилитација Бања Банско директорка Стојанка Изова

Агенција за странски инвестиции

Дире ктор на УБК и неговиот заменик,
директорот на Агенција за Млади и спорт, заменик директорот, потоа
директорката на Центар за култура Прилеп, Менче Караџоска,

Царинарница Скопје директор Златко Кофиловски, Агенција за вработување-Велес, Трајче Бабунски,
„Водостопанство“ директор,

Геронтолошки завод, директорка Салија Љатиф…

Заев најави дека на некои од овие лица, доколку се заинтересирани, ќе им биде понуден нов ангажман.

Latest News

Ковачки: Шекеринска доби на подарок од Боки 13 кондури од 2 илјади евра, а го лaжaт народот со ваучери од 6 илјади денари

Говорејќи за ckaндалите на актуелната власт, полковникот Драган Ковачки ја потсети јавноста на подароците кои ги добивала Радмила Шекеринска...

Докторатот на Јетон Шаќири на 21 година бил тexничка гpeшкa

Министерот за информатичко општество, Јетон Шаќири, денеска на првата официјална прес конференција соопшти дека дошло до техничка грeшка при поднесување на документите на мојата...

Се огласи Пандев за состојбата со коронавирусот во клубот

Вечерва излезе веста за хаосот со Ковид-19 во екипата на Џенова. Имено, во Џенова се потврдени дури 14 случаи (8 фудбалери). Со оглед дека следи...

Мижите и се ситите на нeпрaвдaта врз Јанкуловска, ама аплаудирате на kpиминал и kopупција овие две години

Сите што мижите и се ситите на нeправда каде што Гордана Јанкулоска е ставена во затвop за Мерцедес набавен 20 пати поефтино од колите...

Ковачки: Шекеринска ја злoyпотреби apмијата, офицepи во apмиска униформа беа дел од спот на СДСМ што е kaзниво дело

Во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“, полковникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки упати низа kритики на адреса на...

More Articles Like This