ЗАЕВ ГИ „EЛИМИHИPAШЕ“ СКОПЈАНИТЕ ВО СДСМ: Скопското крило на СДСМ иcфpлeнo од структурите на партијата

Поврзано

ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ЗНАЕЛА ЗА КОРОНАТА УШТЕ ВО 2012 ГОДИНА?

Ова сценарио од „ Анализа на ризиците за луѓето“ од 2012 година ги разгледува мерките и последиците на...

Дали Филипче cвecно го koчи paзpeшyвaњeтo на kpизaтa и оди cпpoтивнo на светските препораки?

Едно од најугледните медицински списанија во свеотот, „Лансет“ денес објави сторија во врска со важноста за спроведување на масовно...

СВЕТОТ НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА БИДЕ ИСТ: Траорно „писмо од иднината“ на италијанската писателка Франческа Меландри

Популарната италијанска писателка Франческа Меландри, која поради епидемијата на коронавирусот речиси три недели се наоѓа во карантин во Рим,...

По вчерашниот состанот на Централниот Одбор на СДСМ, и масовното разрешување на речиси сите партиски функционери, освен претседателот Заев, извесно е дека за крилото на вицепремиерката и минситерка за одбрана, Радмила Шекеринска е целосно отстрането од партиските структури.

Министрите за информатичко општество и за правда, Дамјан Манчевски и Рената Дескоска, кои важат како репрезенти на таканареченото „скопско крило“ под закрила на Шекеринска, се исто така на листата кои ќе ги зафати „метлата“ на Заев.

Претходно во неделата медиумите објавија дека министерот за транспорт Горан Сугарески ќе биде заменет со сегашниот директор на Јавното претпријатие за државни патишта ,Зоран Китанов, кој е близок соработник на Вице Заев и компанијата  „Јавор Шпед“ на Горан Крстев, и двајцата дел од градежниот бизнис.

Заев  на местото на генералниот секретар Александар Кирацовски го постави својот близок соработник, сегашниот министер за земјоделие Љупчо Николовски, кој беше негов шеф на кабинет додека СДСМ беше во опозиција.

Со ваквата чистка, Заев си обезбеди највисоките функционери, партиски и државни да бидат лично негови луѓе. Ова следува по смената на сите 78 претседатели на општинските организации на СДСМ, од кои голем број важеа за кадри на Шекеринска, особено во скопскиот регион.

Актуелно

Кичеец ја негирал точноста на објавените аудио-снимки на кои се слуша неговиот глас

Денес Зоран Милевски-Кичеец бил повикан во полициската станица Карпош заради аудио-снимките кои беа објавувани на „ЈуТјуб“ а на кои...

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се води класичен линч и очигледен...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Повеќе вести