ЗАЕВ ГО БАРАЛ ГРУЕВСКИ ОД УНГАРСКИОТ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ: Очекувам дека Унгарија ќе постапи согласно европските начела и ќе го екстрадира Груевски

Поврзано

Тасевски за тоа „како сме го убивале коронот“: Во карантин сум, значи постојам

Актерот Сашо Тасевски го коментира метежот по продавниците во последните часови пред почетокот на 80-часовното ограничување на движењето поради...

ВО ТЕКОТ НА ИЗМИНАТОТО ДЕНОНОЌИЕ: 48 лицa не ја почитувале зaбрaнaтa за движење

Во текот на изминатото деноноќие (04/05.06) на територијата на Република Северна Македонија на 166 лице им се издадени решенија...

ПОРАДИ ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Не е дозволена посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката...

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев во рамките на дводневната работна посета на Португалија учествуваше во работата на Конгресот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС).

За време на конгресните активности Заев остварил средба со Берталан Тот, претседател на сестринската Социјалистичка партија на Унгарија.

  • Ова беше прва средба која двајцата соговорници ја искористија за запознавање, и на која претседателот на Владата на Република Македонија и претседател на СДСМ на Тот му го честиташе изборот за претседател на унгарската Социјалистичка партија, со која СДСМ споделува заеднички вредности и визија за обединета и прогресивна Европа, како фер, слободна и одржлива, пишува во партиското соопштение.

Заев му се заблагодарил на Тот за поддршката што Унгарија ја дава за интеграцијата на Република Македонија во ЕУ и НАТО. Двајцата соговорници се согласиле дека владеењето на правото е темелна вредност на ЕУ.

  • Очекуваме да продолжи конкретната поддршка за зајакнување на владеењето на правото, и дека унгарските институции ќе постапат согласно европските начела и меѓународните конвенции, и дека ќе обезбедат екстрадиција на Никола Груевски“, рече Заев на средбата со Претседателот на сестринската Социјалистичка партија на Унгарија, остварена за време на Конгресот на ПЕС во Лисабон.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести