ЗАЕВ ГО ВРАБОТИ ЦЕЛО УЧК: Само командант Хоџа остана извисен!

Поврзано

ЌЕ ПОДНЕСЕ ЛИ ВЛАДАТA УШТЕ ЕДЕН ПРЕДЛОГ?: Полицискиот час се укинува, но дали ќе има нова вонредна состојба?

Полицискиот час и мерките се ykинуваат, но дали и вонредната состојба. Ова остана отворено по денешното обраќање на техничкиот...

ЌЕ СЕ ГРАДАТ УШТЕ ДВЕ ПАТАРИНИ: Еве колку ќе чини патувањето од Скопје до Штип

На автопатот Скопје-Штип ќе бидат изградени две нови патарини, односно до крајот на јуни се очекува да приврши тендерската...

АПСУРДНИ ОДЛУКИ НА ВЛАДАТА: Зошто сега да се олабават мерките, кога бројот на зaболени расте?

Доктор Никола Пановски гостуваше во отвореното студио на ТВ 24 каде истакна дека уkинување на полициски час на цела...

Сите припадници на УЧК најдоа место пред ѕвезденото ,,европско’’ небо на Заев, освен еден, командантот Хоџа кој се врати егзил од каде што дојде да работи во владата на СДСМ. Имено денес дознавме дека поранешниот припадник на УЧК Абедин Зимбери го вработиле во државната институција, во која се делат убедливо највисоки плати. Тој се пофали на својот личен профил дека е вработен во контролата на летање М-Нав

© AFP 2018/ Eric Feferberg

Иако тој го нема потребното образование и има завршено факултет за физичка култура и нема никаква квалификација за оваа институција од наши извори дознаваме дека се работи за плата од над 1000 евра (60.000 денари). На Зимбери ќе му прави друштво поранешниот негов смртен непријател Стојанче Ангелов, поради фактот што и двајцата се бореа на различни страни во 2001, а сега и двајцата ќе бидат колеги во М-Нав.

Иако ги вработи сите негови соборци Заев не го исполни ветувањето кон Џезаир Шаќири алијас Командант Хоџа, кому премиерот Зоран Заев му беше ветил вработување во Владата, иако тој се наоѓаше на американската црна листа, заедно со уште некои негови колеги од воениот конфликт во 2оо1. година, поранешни команданти на ОНА.

Џезаир Шаќири познат како Командант Хоџа наводно поднесе оставка од советничката функција на премиерот Зоран Зае и се повлече од функцијата која му беше доделена. Причина остана непозната, но фактот дека Хоџа беше извисен останува.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести