Заев го демантиpa Ахмети: Никогаш не сум бил пиjaн

Поврзано

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...

Алтернатива на Гаши блиску до договор со ВМРО?

Како што се интензивираат нaпорите за формирање на нова влада во Македонија, се прават сè повеќе комбинаторики и обиди...

(Фото) Големо невреме во Штип, градот буквално под вода

Големо невреме вечерва го зафати Штип. Како што денеска во текот на целиот ден предупредуваше УХМР да се...
- Advertisement -

„Овие изјави г.Заев ги дава кога ќе испие три чаши ракија и излегува на митинг, бидејќи со мене зборува сосема поинаку и се кае за она што го кажал пред два часа. Заев е таков, дава изјави, акробации, но јас не сум таков“, истакна Ахмети.

Ова беше изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во врска со она што го рече првиот човек на социјалдемократите, Зоран Заев – дека ДУИ ќе замине во опозиција. ТВ21 го праша Заев како ја коментира изјавата на Ахмети:

Сепак Ахмети не ја исклучува можноста по изборите повторно да продолжи во коалиција со партијата на Заев, бидејќи како што вели, многу процеси имаат започнато заедно.

Новинар: Независно од изјавите на Заев, вие не исклучувате постизборна коалиција со него?

„Јас изјавив дека не сум од оние кои едно кажуваат претпладне, а попладне го негираат тоа. За доброто на ДУИ би било да победи актуелната партнерска коалиција, бидејќи многу процеси започнавме заедно, многу големи работи завршивме заедно, но повторно ќе кажам дека на крај одлучуваат граѓаните“, посочи Али Ахмети.

Меѓутоа вака не мисли Зоран Заев, кој вели дека ДУИ ќе замине во опозиција.

Инаку, на парламентарните избори на 15 јули, ДУИ ќе се трка сама, а СДСМ заедно со Движење Беса со која влезе во предизборна коалиција.

Latest News

Пpoтести во Израел, десетици илјади дeмонcтранти се собраа пред резиденцијата на Нетанјаху и бараат оcтавка

Пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Ерусалим, се собраа 15.000 луѓе кои се незадоволни од справувањето на...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата за Албанците. – Формирањето на Влада...

(Видео) Либан зaпaѓa во xaoc – пpoтecти, вojcka и kypшyми на улиците на Бејрут

Либанската армија излезе на улиците на Бејрут во обид да ги смири протестите кои се разгореа по апокалиптичната експлозија која се случи претходно неделава....

Уапceн гостиварчанец порaди трговија со луѓе, привeдени и десет жени затечени во неговиот угостителски објект

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот и жените се yапсени поради...

(Видео)11 зaгинати во пожар во Чешка, меѓу нacтраданите и деца, луѓето скокаа од прозори за да се спacaт

Најмалку 11 лица зaгинaa во пожaр што се случил во станбена зграда во градот Бохумин на североистокот на Чешка, соопшти чешкото Министерство за внатрешни...

More Articles Like This