ЗАЕВ ГО ОСУДИ НАСИЛСТВОТО ВРЗ ПОЛИЦАЈКАТА: Ако полицајката самата се удрила во пајакот, дали Заев го осуди пајакот за насилство?

Поврзано

(Видео) Орбан – Унгарија cилнo го поддржува Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и би сакале да ги видиме како победници на изборите

Почитувани наши македонски пријатели, Ве поздравувам од Будимпешта. Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи...

– Она што го знам од државните институции и после разговорите на министерот со полицајката, прво осудувам секаков вид на насилство, макар и вербално. Станува збор за омаловажување, навредување и не се работи за некој физички контакт, но и за тоа е поднесено соодветна пријава против лицето кое што тоа го направило, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на прашање како го коментира случајот со полицајката.

© AP Photo/ Darko Vojinovic

Додаде дека во Куманово се поради жените кои ја даваат силата и храброста на мажите и дека жените во општеството треба да бидат позаштитени од мажите.

– Зборувајќи во духот на Осми март, во духот на правото на жената и еднакви можности секаков вид насилство, па макар и вербално треба да се санкционира и казни, изјави премиерот.

Запрашан кога се очекува да дојде во Македонија шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за спорот со името, потенцираше дека тоа ќе го договорат двјцата министри заедно.

Одговарајќи на новинарско прашање кое од двете крила на движењето Беса е поподготвено за влез во Владата, Заев рече дека разговара со политички претставници на политички партии и изрази надеж дека во Беса правно ќе се расчистат работите.

– Добар пријател сум како со Касами, така и со Гаши. Апсолтуно немамаме намера да се мешаме во внатршените работи. Јас сакам да соработуваме, тоа го најавив многу порано. Се надевам дека после правните процеси, сепак, ќе можеме обединето да разговараме со Беса заради тоа што искрено посакувам соработка со сите политички партии во Македонија, изјави Заев.

За тоа дали има можност Села повторно да влезе во Владата, премиерот Заев рече дека сака да разговара со сите, но дека мора да се верува во вредности, принципи, да се понудат секогаш квалитетни кадри, да и се даде шанса на секоја, па и на најмалата политичка партија, за да добијат граѓаните.

Тој рече дека на маршот настапиле уметници од различни заедници и учествувале жени од сите етички заедници и дека се спсплотени во духот на едно општество за сите,

– Ние се гордееме со тоа. Предрасудите во Македонија се тргнати настрана и верувам дека овој концепт што е капитал на оваа наша мултиетничка Македонија ќе биде наша предност со тоа што ќе придонесе во вкупното унапредување на квалитетот на животот на сите граѓани во Македонија, изјави премиерот Зоран Заев.

Извор: МИА

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести