ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Поврзано

Во тpкaтa за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

Граѓаните на Македонија на предвремените парламентарни избори ќе можат да гласаат за кандидатските листи на 15 коалиции и партии...

Мицкоски во Штип, носителите на листи на средби со граѓаните

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и носителите на листи денеска ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава...

Кардиолог од Тетово пoчинал од kopонавирус

Кардиолог од Тетово починал денеска по компликации со коронавирус, дознава ТВ21. Од Министеството за здравство, повеќе детали најавуваат во текот...

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за тоа и се фалел.

Јордан Камчев се фалел со ова, и дознав дека имало планирана конструкција за рушење на СЈО. Значи планирана конструкција за рушење на СЈО од страна на Зоран Заев. За тоа има и снимка од тој разговор. Разговор помеѓу Камчев и Заев. Го снимал Камчев и на тој разговор се слуша како Заев на нас двајцата – „на педерот и на дебелата ќе ни ја ебел мајката“, мислејќи на Катица Јанева и на мене – вели Бојан Јовановски.

„Дојди да се видиме и ќе се соочиме со доказите“ – порака од Зоран Заев испратена до Бојан Јовановкси на 16. Април. Како можел Заев да знае за доказите кои ги имала Вилма уште на 16. Април ако пријавата е направена на 2. Мај? Кој му ги дал доказите на Заев, вели Боки13-ка.

„Се е труло во земјава Македонија“ – вели Јовановски, објаснувајќи дека знае и како „фрчеле телефони“ за избор на судии и за избор на Судски совет, тври Јовановски.

„И сега што треба, да се жалам од вас на Судскиот совет? Немам намера, каде да се жалам кај кого“ – прашува Бојан Јовановски.

12.11.2018 кабинет на Катица Јанева, јас присутен кај неа. Ме носи шоферот, мене и Гордана Дувњак. На таа средба Катица и јас сме фотографирани и на истата Катица држи документ од соопштение до медиуми за гостување на емисијата „Правда неправда“ кај Дувњак на „1ТВ“. – вели Јовановски.

На предметот за „Меѓународен Сојуз“ ќе се подготвам добро, но држете ме за збор на тоа судење Вилма нема да дојде. Тек тоа фијаско што ќе го доживее – тоа ќе и биде крајот на обвинителската кариера.

Јас сум сведок и бев – тоа може да се провери многу едноставно доколку има некој интерес да го провери – на 10 ноември 2018 во точно 16 часот во кабинетот на тогашниот премиер Зоран Заев. Сабота како ден. Тогашниот премиер ми кажа дека голема штета направила Катица Јанева со отварање на предметот „Империја“ поради Сашо Мијалков бидејќи имал пратеници кои требале за да му гласаат уставни измени – објаснува Боки 13.

Е, СЈО веројатно имало повеќе предмети, и затоа е унитштено. А Катица повеќе знае и затоа е предмет на уцена и закана.

Сашо имал повеќе пратеници чии гласови му требале. Ова ми го кажа личлно мене, рече Бојан Јовановски во својот завршен збор.

Затоа не се вештачи мојот телефон, затоа што не треба да се види мојот телефон за да не се види мојата комуникација со Сашо Мијалков. Затоа што Зоран Заев тогаш многу сакаше да соработува со Мијалков за помош во врска со референдумските прашања. Требаше да го снимаме Мијалков и тој да помогне – објаснува Боки.

Како и кога е пуштен Мијалков знаете? Пуштен е во сабота со решение на судија на претходна постапка Весна Димишкова. Таа судијка тогаш ја бараше Гордана Дувњак која истражуваше како е пуштен Мијалков, и и кажа дека била повикана веднаш да дојде во судот од страна на претседателот Џолев за да го пушти Мијалков од притвор, тврди Јовановски во својот завршен збор пред судот.

Каде се парите?

Вилма Русковска е поврзана со криминал од милиони евра. Првиот случај е со Мирослав Атанасовски од Бардовци, второто е поврзано со Дејан – тврди Јовановски.


Бојан Јовановски го повика јавниот обвинител кој го истражува случајот „Рекет 2“ со „Дијамед“ да го повика да сведочи против Вилма Русковска.

По ова беше прекинат од судијката бидејќи се зборувало за друг случај и постапки.

Судењето продолжува утре во 10.00 часот.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

(Видео) Избришана последната “бoмбa” со “кoмбинaциитe” на Заев за промена на името

Видео платформата Јутјуб од непознати причини го урнала профилот од кој беше објавена последната бомба за Зоран Заев во која тој зборува како се...

МИХАИЛОВ : Додека криминалот и поткупот со дрва влегува во финалната фаза, првиот шумски полицаец парадира на партиски средби!

Дали и во кое својство првиот човек на шумската полиција и тоа во работно време парадира покрај генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, а...

Повеќе вести