September 29, 2020, 12:06 pm

Заев денеска ќе врти телефони за проширување на владината коалиција

Поврзано

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на...

Агатангел pacпали: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“, Митрополит г. Агатангел посочи дека оваа власт не може да...

Условна кaзнa за Миле Јанакиески

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески доби условна казна од една година затвор за протестите пред Општина...
- Advertisement -

Премиерот, Зоран Заев, на денешната прес конференција со германскиот државен министер за европски прашања, Михаел Рот, порача дека оваа година е моментот кога на Македонија треба да и биде дадена европска перспектива.

-Доколку биде доведена во прашање иднината на членството во ЕУ и НАТО тоа ќе ја доведе во прашање безбедноста на регионот и на ЕУ. Остануваме убедени дека лидерите на ЕУ го препознаваат моментумот, дека времето е сега, на Македонија треба да и биде дадена европска перспектива оваа година – рече Заев.

На новинарско прашање за тоа што се уште не е усвоен записник од седницата на која што Талат Џафери е избран за претседател на Собранието, Заев одговори дека тој е избран со мнозинство што го прави легитимен.

-Видливо беше како се направи изборот, во услови после 32 дена блокирано Собрание се спроведе процесот и се гласаше со мнозинство, од тука бегање нема – рече премиерот.

Во врска со најавената реконструкција на Владата, Заев порача до парламентарните партии да размислат за понудите кои ги добиле.

-Предлозите се вредни за размислување, го очекувам одговорот од нивна страна. Синоќа се слушнав со еден од лидер на овие парламентарни групи. Денска имам намера да вртам телефони, сакам да се зголемам парламентарното мнозинство – додаде тој.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина...

Општина Кисела Вода направи нов парк за домашни миленичиња

Општина Кисела Вода пред влезот на отворениот пливачки базен во Расадник, направи нов парк за миленици. Паркот се простира на површина од околу 420 м2,...

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и живо заедно со мајката, информираа...

Агатангел pacпали: Власта не може да го сокрие фактот дека Гоце Делчев е Македонец

Во вчерашното гостување во емисијата „Што не е јасно“, Митрополит г. Агатангел посочи дека оваа власт не може да го сокрие фактот дека Гоце...

Наставник си добил воспитен ќотек од мајката на поранешната девојка

Дваесет и девет годишен тетовец пријавил во полиција дека бил нападнат од мајката на поранешната девојка. Според пријавеното, нападот се случил во училиште каде...

More Articles Like This