ЗАЕВ Е ИЗОЛИРАН НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА: Арсим Зеколи забележува дека Заев е „бoлнo отсутен“ на меѓународна сцена!

Поврзано

Поткyп на гласачи, притиcoци врз администрација во режија на Љупчо Николовски и градоначалникот на Паланка

Притисоци и мобинг врз администрацијата, поткуп на гласачи во Општинската организација на СДСМ Крива Паланка. Во главна улога се...

(Видео) Орбан – Унгарија cилнo го поддржува Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и би сакале да ги видиме како победници на изборите

Почитувани наши македонски пријатели, Ве поздравувам од Будимпешта. Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

Поранешниот амбасадор Арсим Зекили во својата колумна за германски „Дојче Веле“ пишува дека е забележително болното отсуство на премиерот Зоран Заев од меѓународната сцена.

-Проследена и со драматична ерозија во давањето поддршка кон неговата влада од страна на свитата лидери кои слетуваа пред негови нозе на скопскиот аеродром. Што неминовно ја зајакнува дилемата дали пред-Референдумските посети на Меркел, Меј, Матис, Столтенберг навистина биле со цел да се даде подршка на Заев – или пак на неговиот брат-по-кравати од Атина?, прашува Зеколи.

Во колумната тој го споменува и Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ за кого вели дека има средби со највлијателните конгресмени во САД.

-Во прилог на таа дилема е и неразбирливото отсуство на Заев и неговата дипломатија од САД, надоградена со скандалозното одложување на именување нов прв дипломат во Вашингтон. И тоа во време во кое соседна Грција зајакнато преговара со американските соговорници за иднината на партнерските односи во Медитеранот и улогата на Грција во регионот. Очебијното отсаство на Заев и неговата дипломатија од коридорите на Вашингтон дополнително се акцентира со присуството на алтернативниот Министер за надворешни работи Влатко Ѓорчев во дружба со највлијателните конгресмени. Посебно од Комисијата за надворешни работи пред која треба да се обрати новата американска амбасадорка во Скопје, пишува во својата колумна поранешниот амбасадор.

Ѓорчев во изминатиот подолг период има остварено средби со поголем број конгресмени, како и со високи лица од Стејт Департментот.

Дел од средбите на Ѓорчев се со Вес Мичел, асистент секретар за Европски и Евро-Азиски прашања, со Метју Палмер, заменик асистент секретар во Стејт департментот, Елејн Хансел, офицер на бирото за Македонија во Стејт департментот. На почетокот на овој месец во Вашингтон, тој се сретна со конгресмените Роберт Питинџер и Ричард Хадсон од Републиканската партија.

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести