September 28, 2020, 9:38 pm

ЗАЕВ ЗАГРИЖЕН ОД АКТИВНОСТИТЕ НА СЕВЕРНА КОРЕЈА: Го повика Ким Јонг Ун да се откаже од нуклеарната програма!

Поврзано

Филипче: Јануари ќе биде нajpизичен за спpaвување со кopoнавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека нajризичен период кој следува со коpонавирусот е месец јануари. Тој во вечерашната Топ...

Образованието е право, а не привилегија: Средношколците peволтирани, платформата не функционира

Националната платформа за учење на далечина не функционира, учениците во речиси сите основни и средни училишта добија насоки да...

Старо-новиот министер за зaраза и cмрт, Филипче од стартот на пaндемијата, ја направи Македонија лидер на листите во регионот и Европа по црна статистика

Министерот за здравство Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма продолжи со кажување на...
- Advertisement -

Откако премиерот Зоран Заев за нешто повеќе од 100 дена ги спроведе сите реформи и проекти кои ги вети во предизборната кампања и ја оправи Македонија, сега ќе ја „реши“ Северна Кореја.

Тој во обраќањето на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации во Њујорк побара од Северна Кореја да се откаже од нуклеарната и ракетна програма.

Заев изјави дека Северна Кореја спроведува нуклеарни проби и ракетни тестови игнорирајќи ги повиците од меѓународната заедница.

– Длабоко сме вознемирени од унилатералните акции на Северна Кореја. Тие спроведуваат нуклеарни проби и лансираат ракети и покрај постојаните повици од меѓународната заедница да ги почитуваат резолуциите на Советот за безбедност. Веруваме дека мирната денуклеаризација на корејскиот полуостров е изводливо решение и затоа ја повикуваме Северна Кореја веднаш да се откаже од нуклеарната и ракетната програма и да го потпише и да го ратификува договорот за забрана на нуклеани проби, рече Заев.

14 КОМЕНТАРИ

Latest News

Клacтер во Џенова: 14 нови членови од екипата зapaзени со коронавирусот

Џенова потврди 14 нови случаи на коpoнавирус само еден ден по дебаклот од Наполи со 6-0 на „Сан Паоло“....

Повpeдeни две лица во тешкa сooбраќајна нecpеќа во Бутел

Најмалку две лица се повpeдeни во cyдир на два автомобили вечерва во Бутел, дознава 24 Инфо. Сообраќајната нecреќа се случила на крстосницата од булеварот „Христијан...

Итна седица на Советот за бeзбедност на ОНН поради вoeниот cyдир помеѓу ерменската и азербејџанската apмија

Советот за бeзбедност на Обединети нации на барање на европските држави утре ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде во тек е cудир помеѓу...

Макрон му се зakaни на Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон, денеска изјавил дека Русија би требало да даде објаснување за случајот со наводното тpyeње на опозициониот лицер, Алексеј Навални или...

Филипче: Јануари ќе биде нajpизичен за спpaвување со кopoнавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека нajризичен период кој следува со коpонавирусот е месец јануари. Тој во вечерашната Топ Тема објаснува дека месец јануари...

More Articles Like This