ЗАЕВ ЗАЕДНО СО ХАРАДИНАЈ ЌЕ ГО УРИВААТ ВУЧИЌ: Парите за српската опозиција ќе се префрлаат преку Дајнерс на Шекеринска!

  • March 3, 2019
  • Коментари

Тајкунот, Драган Ѓилас, на 8-ми февруари во Скопје се состана со Зоран Заев, американскиот дипломат Барнс Ерик и Зоран Башановиќ На состанокот креираа стратегија за создавање хаос во Србија

Лидерот на Алијансата на Србија, Драган Ѓилас на 8 февруари во Скопје, тајно се состана со премиерот на Македонија, Зоран Заев, американскиот дипломат Ерик Барнс и Зоран Башановиќ, со кого преговара за деталите од планот за соборување на владата во Србија, ексклузивно открива Информер.

Состанокот се одржува во една од резиденциите на Заев во Скопје, присутните договарале стратегија, која треба да доведе до падот Вучиќ. По тој повод, го усвоиле планот во пет точки кои, како што се проценува, во текот на следните шест месеци треба да креира општ хаос во Белград и Србија.

Бугарите ги открија

До прецизни информации од оваа тајна средба дојде бугарската разузнавачка служба и владата во Софија, а извештајот од состанокот минатата недела е проследен во Белград.

Со прецизни информации за оваа тајна средба дојде бугарската разузнавачка служба и владата во Софија, а извештајот од состанокот минатата недела е проследен во Белград. Информер преку своите дипломатски извори добипристап до доверливи извештај.

Поддршка од Западот

Според овие информации, Ѓилас, Заев и Барнс за прв пат се согласиј преку компанијата “Дајнерс клуб Интернешнл” опозицијата во Србија следниот месец или два да добие 4,2 милиони евра во финансиска поддршка за зајакнување на протестите. Трансакциите треба да се вршат преку “Дајнерс”, а било договорено дека дел од парите да се плаќаат преку сметки на медиуми во Скопје.

На состанокот, исто така, било кажано дека американскиот амбасадор во Белград Кајл Скот јавно ќе го поддржу Ѓилас и неговите протести, и дека САД очекуваат тајкунот по доаѓањето на власт да го признае Косово и направи забрзани потези за влез на Србија во НАТО.

“Зоран Заев, за време на средбата ги истакнал пријателски контакти со Рамуш Харадинај, што укажува дека Харадинај е подготвен да го финансира падот на Вучиќ и промена на режимот во Белград, ако опозицијата дојде на власт да го призна Косово без било какви услови. Исто така, Бернс изјавил дека Ѓилас е најсоодветно лице за лидер на опозицијата и дека мора да поднесе дел од финансиски товар, како што тоа го правеше и Заев во Македонија. Заев вети дека ќе се обиде да го убеди, Вук Јеремиќ, и други лидерот на опозицијата да ги прифатат Ѓилас како лидер на целата опозиција ” според разузнавачките информации.

Во прилог на финансиска, логистичка и политичка поддршка од странците на Ѓилас и неговите протести, било договорено дека САД и Велика Британија ” ќе создадат значаен продор и соработка во секторот на мрежната безбедност во Србија!?!

Што е направено:

Насилничка операција

“Може да се очекува да се работи на регрутирање на клучни генерали во армијата и полицијата кои во даден момент треба да ја прекинат нивната покорност коб државниот врв. Зголемениот притисокот врз Србија преку опозиција, а постои и можност за предизвикување на планиран конфликт со силите на безбедноста”, се вели во извештајот, во кој се додава дека за координација на сите овие активности ќе биде задолжен Зоран Башановиќ затоа што ” ги знае слабите точки на претседателот на Србија Вучиќ и на врвот на СНС, и во приватниот и политичкиот и деловниот живот”!?!

Како што веќе најавивме, Ѓилас официјално се сретна со Зоран Заев пред две недели во Скопје. Соработниците на Ѓилас објавија дека зборуваат за “поврзување на социјалдемократите” (!?!), Но независните македонски медиуми објавија дека главната тема на разговорот беше протестот во Белград и уривањето на Александар Вучиќ.

Ако тоа беше навистина така, се докажува со фактот дека пред “консултации” со Заев беше Ѓилас и коалициски партнер, Вук Јеремиќ, како и Никола Шандуловиќ.

И до вчера никој од официјалните лица не сакаше да коментира за нашите наоди, поранешен разузнавачки офицер, Божидар Спасиќ вели дека постојат сериозни оперативни податоци на американската ЦИА и британската МИ-6 дека се избираат соработници со кои тие ќе се обиде да го урнат Вучиќ.

– Американците се свесни дека Вучиќ не може да биде отстранет со правни средства, односно избори, па така се планираат насилните операции, кои може да предизвикаат сериозни конфликти во Србија. Тие го уценуваат Заев да учествува во операцијата, бидејќи дојде на власт со Албанското лоби во Македонија. Од друга страна, Харадинај сака да инвестира во проектот “Ѓилас, бидејќи тоа најбрз наќин Косово да ја добие независноста. Америка очигледно парите за уривање на Вучиќ ги има во Македонија, затоа што малку по малку, но лидерите на опозицијата ќе патуваат во Скопје по “финансиска инјекција. Бидете сигурни и очекувајте радикализација на протестите, бидејќи финансиери очигледно не се задоволни со ефектите – предупредува Спасиќ.

Претходно «
Следно »