ЗАЕВ ИСВИРКАН ВО ЛОНДОН: „Смрт за предавниците“, „Смрт за јаничарите“, „Македонија има име“ биле дел од пораките кои дијаспората му ги упатила на Заев!

  • March 2, 2018
  • Коментари

На 26-ти февруари, еден ден пред грандиозниот митинг во Скопје, Муртињо замина за Лондон на Форумот за Западен Балкан. Браќата комити од Англија и од Лондон, нив неколку стотина, пред влезот каде со оддржувал форумот го пречекале неуставниот црпнат премиер на Македонија и му се туриле со транспаренти и скандирања “Смрт за јаничарите“, “Смрт за предавниците“, “Македонија има име“, “Заев = Црпко“… – пишува порталот Дудинка.мк на Миленко Неделковски. 

© AP Photo/ Darko Vojinovicaev

Ситуацијата била толку тензична, а контактот толку близок што за малку бил избегнат физичкиа пресметка откако обезбедувањето на Црпнатиот сакале да ги тепаат најблиските до нив протестанти. Кога им се втурила целата маса од нашите патриот, морала да реагира полицијата. – стои во текстот на Дудинка.

„Таму била присатна ТВ екипа (новинар, снимател) на МТВ на директорот Мацко од редовите на ВМРО ДПМНЕ во МТВ, како и други новинари од други редакции. Го снимиле целиот настан, но ништо не е објавено!!! Кукавици.“ – се објаснува во текстот на порталот.

На 27-ми од Лондон во правец на Скопје со Визер се враќала оваа новинарска екипа, па патниците од Македонија во истиот авион ги прашале: “Снимивте нешто“ и “дали ќе објават тоа што го снимиле“? Одговорт бил: “Не се случи ништо, тие беа партиски војници“!

„Мојот извор од авинот вели: “Фронтмен им беше типче новинар со орлов нос..доста експонирана фаца е…и на прашањето од повеќемина од патниците, дали ќе објават се што виделе во Лондон и како беше пречеканн Муртињо,тие одговорија дека не се случило ништо посебно и дека тие собраните Макадонци биле партиски војници на ВМРО…и беа доста арогантни во нинвните одговори“…“ – пишува Неделковски на неговиот протал.

 

“Фронтменот“ бил Коко Бојаровски.

Претходно «
Следно »