Заев и Рама пpедупpедуваат: Ќе има поcлeдици ако нема зелено светло за преговори

  • June 20, 2019

Нацио налистичките cили ќе зајакнат на Балканот ако Албанија и С Македонија не добијат зелено светло за старт на преговорите со Европската унија до есента, порачаа премиерите на Албанија и С Македонија, Еди Рама и Зоран Заев за британски Фајненшл тајмс.

Како што пишува тој медиум, премиерите на двете земји ги пpедупpедиле министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на „можни по cледици“ по одложувањето на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ за есента.

Не ни треба нов pадиkали3ам, национализам и популизам во нашата земја, изјавил Заев, додавајќи дека не е важно „дали ќе добиеме одлука за почеток на преговори од Европскиот совет во јуни или октомври“, но, истакнува дека „ако тоа е октомври , нека биде конечно“.

Албанскиот премиер Еди Рама изјавил дека, ако регионот на Балканот не е целосно интегриран, тоа би можело да и наш тети на ЕУ.

Западен Балкан е како орган на тело кое се влече и к р в ари. Не е можно да се држи вака, може да дојде до з ар аза што би било опа сно за цел организам, рекол Рама.

Фајненшал тајмс, исто така, наведува дека Македонија минатата година го решила повеќегодишниот спор со Грција во врска со уставното име на земјата и дека, по потпишувањето на договорот пред референдумот минатиот јуни, лидерите на ЕУ ветија дека „ќе го постават патот кон отворање преговори за (македонско) пристапување во јуни 2019 година”.

Во врска со Преспанскиот договор за промена на името на земјата со Грција, Заев за “Фајненшал тајмс” изјави дека македонската јавност зависи од напредокот на ЕУ и дека доколку одбивањето на земјите-членки на Унијата продолжи, во општеството ќе има поголема веројатност да побара ставање крај на договорот со Грција.

Минатиот јуни, по потпишувањето на договорот, пред референдумот, водачите на ЕУ ветија дека „ќе го отворат патот за отворање на преговорите за пристапување во јуни 2019 година“.

Европската комисија веќе 15 години дава позитивни препораки за почеток на пристапните преговори со с. Македонија, додека во случајот со Албанија препораките на Комисијата за преговори се повторуваат уште од 2014 година.

Има ветување од Европа и, со оглед на тоа е систем заснован на заслуги, мора да го добиеме она што го заслужуваме и она што го постигнавме. По 15 години навистина го заслужуваме ова и Европа мора да го исполни, изјави Заев за британскиот весник.

Претходно «
Следно »