November 24, 2020, 10:22 am

ЗАЕВ ЛАЖЕ ЗА СРЕДБАТА СО ДИЈАСПОРАТА: Македонската дијаспора од Европа испрати демант – никој не се сретнал со Заев и Адеми, на средба се претставници на албанската дијаспора!

Поврзано

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна...

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би...

Cтpaшно: Cмpтнocта од Koвид-19 зголемeнa за 18,6 отcто во однoc на минатата недела

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според...
- Advertisement -

Македонската дијаспора од Европа го демантираше Зоран Заев и неговиот министер без ресор задолжен за дијаспора дека воопшто имале некаква средба на која се разговарало за референдумот. Според нив, не е јасно кој воопшто седнал на средба со премиерот, ако ниту еден валиден претставник на македонската дијаспора не се согласил да се сретне со Заев

 

 

 

 

Само два дена од нашиот демант на изјавата на “министерот”без ресор за Дијаспората, еве уште една лага поврзана со некаква средба на Премиерот Заев со истата.

Веста што ја прочитавме во медиумите , навистина не изненади и не зачуди поради самиот факт, што во одреден момент не можеме да бидеме на две места а што “македонскиот” Премиер сакаше вешто тоа да ни го прикаже.
Иронијата да биде поголема е дека ниедна од заедниците на дијаспората не е во тек на некаква средба, па неминовно се поставува прашањето, со кој навистина се сретнал Премиерот?

Тоа е за формата. Што се однесува пак за суштината, ниту една од владините мерки наведени на “ средбата “ не поистоветуваат со основните барања и ставови на 20-50.000 Македонци кои протестираат низ светот повеќе од две години.
За јазикот, името, идентитетот, историјата не се преговора, туку едноставно се изговора Македонија!

Ниту мнозинството граѓани во државата се изјасниле за референдум , ниту реформите и “добрососедските “ договори значат напредок и демократија, а пак најмалку Нато ќе ни донесе просперитет. Една воена излишна организација постои за оправдување на нејзината цел, создавање немирни политички системи, креирање на “оправдани” војни , зголемување на воените државни буџети ама сигурно не просперитет и демократија.

Што се однесува пак за значењето на патриотизмот на Премиерот , суштината на самиот збор е поврзан со искрената и недвосмислена љубов и определба за почитување на уставниот поредок на секоја држава, а сигурно не затајување на историјата и трансформација на патриотите со граѓани.
Секоја европска држава е горда на својот народ, кој се поистоветува со името на истата, па затоа имаме Французи, Германци, Македонци а не граѓани.

Да заклучиме, никаква средба македонската дијаспора од споменатите држави не имале со Премиерот а дотолку навистина имало таква средба, би сакале и официјално да се запознаеме.
# Бојкотирам референдум!

Координативно тело на македонската дијаспора за протести од Европа, Канада и Австралија.

Париз, 15 август, 2018 година – стои во демантот на македонската дијаспора

Latest News

Kaква пoнyдa дaл 3aeв до Coфија и дaли нyди пpoмена на Уcтaвoт?

Вчера коалициониот партнер на Зоран Заев со кого ја делат власта и криминалот, лидерот на ДУИ во интервју јавно...

Грчки прaтeници ќе помагаат во бoлницитe

Еден од шесттемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија, Христос Келас, кои по професија...

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи...

Бајден постави Кубанец за секрeтаp за внaтрeшна бeзбeдоcт на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден. На Мајоркас,...

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува...

More Articles Like This