ЗАЕВ НА КОЛЕНА МОЛИ ВО МАЛА РЕЧИЦА: Предмалку во седиштето на ДУИ пристигна криминалецот Зоран Заев!

  • February 21, 2017
  • Коментари

По средбата на партиските секретари од СДСМ и Алијансата на Албанците, Зоран Заев отпатувал во Мала Речица на средба со лидерот на ДУИ, пренесуваат албанските медиуми во Македонија

zaev_recica

Според ТВ21, претседателот на ДУИ Али Ахмети го повикал Заев во седиштето во Мала Речица. Според албанските медиуми, вечерва треба да се пегла официјализирањето на албанскиот јазик како втор државен јазик на целата територија на Р.Македонија.

Освен ова, Заев најверојатно ќе моли и за потписите кои ќе гарантираат парламентарно мнозинство, прифаќајќи ја т.н. „Албанска платформа“ со која се бара двојазичност на цела територија, промена на химната, знамето, грбот и името, ослободување на терористите од „Диво Насеље“, „Бродец“, „Сопот“, „Монструм“.

Дополнително, извори од ДУИ пренесуваат дека ова не се единствените предлози, како што велат од Заев очекуваат и дополнителни „подароци“. Што точно ќе понуди предавникот, засега не е познато!

Претходно, од БЕСА изјавија дека нема да поддржат влада во која ќе влезе и ДУИ.

Видео:
TV21

Претходно «
Следно »