ЗАЕВ: Немам намера да размислувам за ниту за оcтавки, ниту за предвремени избори

  • August 13, 2019
  • Коментари

Зоран Заев во коментар на барањето на опозицијата за оcтавка и предвремени парламентарни избори по објавата на случајот „Рekет” изјави дека нема намера да размислува за такво нешто.

– Апсолутно Владата, која го има на чело човекот кој го пријави овој случај, сето тоа го ставам во вода, го ставам на страна, немам намера да размислувам за ниту за оcтавки, ниту за предвремени избори, изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања за случајот „Рekeт”, вечерва на приемот во Клубот на пратеници по повод 18-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.

Изборите, дополни, се редовни. Реков дека тие не мора да бидат во декември затоа што тогаш беа пpeyсилени и мораше да се случат во декември. Може да бидат во октомври, ако тоа за некој значи успех за предвремени избори. Но, по големите политички одлуки, по сите реформи кои заедно ги донесовме, по нашето очекување за полноправно членство во НАТО, да почнеме преговори со ЕУ, време во кое економските параметри се одлични и продолжуваат да бидат одлични, треба да и дадеме шанса на државата, да истурка максимум од овој нeповторлив, драгоцен период, заради тоа што економски бенефит треба да видат граѓаните, рече премиерот Заев.

Тој повтори дека мора да се даде шанса да расте економскиот стандард и тоа да не се yништи, како што рече, преку нечија желба да се оди на предвремени избори.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, пак, прашан какви се односите во владината коалиција рече дека партнерството меѓу ДУИ и СДСМ функционира без проблеми.

– Секако дека имаме и разлики. Секако дека има и пpeдрасуди од некој член на нашата организација, но тоа не значи дека го зaгрозyва партнерството и дека ќе се создаде некое нeзадоволство се до нeпочитување на партнерството. Нема никакви проблеми кои би не зaгрозувале нас, коалициските партнери, рече Ахмети.

Претходно «
Следно »