September 24, 2020, 9:54 am

Зaeв нeмa мнозинcтво, бapа да се фopмира нeзaвиcнa пратеничка група на ДУИ

Поврзано

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“,...

Заев не се појави на cyдeњeтo пpoтив Александар Николоски, рочиштето одложено

Зоран Заев не дојде на рочиштето закажано по негова тужба за клевета и навреда во Основниот суд во Скопје...

Koвид-19 нajвaжeн пpeдизвик за дpжaвaтa вo cлeднитe мeceци

Најголемата криза со која и денес сме соочени е пандемијата со Ковид-19 која останува најважен предизвик и во следните...
- Advertisement -

Откако во текот на вчерашниот ден, СДСМ преку соопштение ја извести јавноста дека го има потребното мнозинство за Влада денес сосема се менува наративот на владеачката партија во јавноста. Првичните шекулации велеа дека Заев се обидел да „купи“ пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, но како што соопшти и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски неговиот обид бил неуспешен.

Попладнево СДСМ целосно го промени наративот преку нарачани текстови во провладините медиуми барајќи формирање на таканаречена независна пратеничка група на ДУИ која би ја поддржала коалицијата со Алијанса, Алтернатива, ДПА, Беса и СДСМ.

Ваквата теза ги потврдува информациите на Експрес дека по неуспешниот шопинг во коалицијата „Обнова“, Заев го заминал на шопинг во Мала Речица. Дека Заев нема мнозинство и дека многу тешко му оди да формира Влада говореше и неговата фацијална експресија за време на прес конфренцијата по завршувањето на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија, но и нервозата која екскалираше со директен конфликт со новинарите.

Во јавноста се шпекулираше дека одредени амбасади на држави партнери на Македонија директно без дипломатски ракавици побарале во новата Влада да нема политичари со крупен багаж, луѓе чие име се слуша во „бомби“ или директно се вмешаниво криминални дејствија, а како што слушнавме во предизборието Зоран Заев не е еден од оние кои би биле подобни за странците.

Како што минува времето се по извесно е дека покрај економска, здравствена, образовна, социјална и каква ли уште не криза, Македонија влегува во период на политички премрежја како резултат на резултато од предвремените парламентарни избори каде и опозицијата и власта во македонскиот блок освоија ист број на пратеници.

Latest News

(Видео) Нacлeдcтвoтo ce yштe пocтoи: Poднинa нa Пабло Ескобар пpoнaшoл 18 милиoни дoлapи

Роднина на покојниот водач на колумбискиот нарко картел Пабло Ескобар открил едно од неговите тајни места со 18 милиони...

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт. Епицентарот...

За нeнoceњe мacкa, 680 kaзни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие (23/24 септември) на територијата на државава, по однос на мерката за неносење лична заштита на лице, регистрирани се 680...

Циkлoн ce движи кoн Мaкeдонија: Ни пpeтcтoи гoлeмa пpoмeнa нa вpeмeтo, не е иcклyчeнo дa пaднe и пpвиoт cнeг

Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локален дожд, ќе има услови и за појава на грмежи а...

Дeнecкa пoчнyвaaт зaвpшнитe збopoви зa „нacилcтвo вo Цeнтap“

Поминаа повеќе од 3,5 години од првото закажано рочиште за предметот „Насилство“ или познат како „Шамарите во Општина Центар“, денеска треба да почнат завршните...

More Articles Like This