ЗАЕВ НЕ ДОДРЖА, ОТКРИ ШТО ПОДГОТВУВА: Ја најави пресудата која што самиот ја нарачал

Поврзано

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Детален преглед – По колку cлyчaи на зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Зоран Заев не додржа, а да не ја најави пресудата која што самиот очигледно ја нарачал. Заев во одговор на новинарски прашања денес кажа дека може да се очекува пресуда за Груевски. Заев кој не е ниту судија, ниту обвинител, туку политичар кој по сила на закон не смее да има допир со извршната власт не почитувајќи ја презумпцијата на невиност, го прогласи Груевски за виновен, пишува Република.

Скандалозно е премиер да најавува пресуди и да ги повикува граѓаните да гледаат. Имено Заев во одоговор на новинарско прашање денес рече:

-Не може да постои неказнивост за никого, да не постојат казни и санкции за секој оној што се огрешил во однос на законот. Ова е мојот одговор на оние што велат дека сум се договорил со Груевски за неговата неказнивост. Отворете ги ушите и наслушувајте: ќе се случи правдата, нема да има ниту еден компромис, мора да има одговорност, па нека е и од свети СДСМ.

Дури и судија кој размислува непристрасно и независно од политичкиот центар на моќ, после ваква порака од Заев, ќе биде исплашен и ќе мора да му ја исполни желбата на Заев. Завршните зборови за предметот „Тенк“, е закажан за 14 мај, очигледно е дека Заев ја знае пресудата и ја објавува неколку дена однапред. Иако предметот е кристално чист во корист на Груевски, со целосно потврдена теорија на случајот од страна на сведоците и на одбраната и на СЈО, кои дадоса изјави кои ги поткрепуваат тезите на Груевски и обвинетите.

СЈО и судот се под целосна политичка контрола. Испорачуваат се што ќе им биде нарачано, тоа го видовме и во предизборието кога Заев од митинзи најавуваше дека ќе има обвиненија за неговите политички противници.

И додека СЈО игра по нотите на Заев и самиот Заев е задоволен. Од ВМРО-ДПМНЕ преку партиски соопштенија прашаа колку е цената на едно нарачено обвинение, против челниците на таа партија.
„Цената ја откри Зоран Заев. Цената е предлагање на сестра на специјалниот јавен обвинител Катица Јанева за заменик-претседател во Комисијата за хартии од вредност. Цената е вработување на нејзини внуци и роднини на нејзиниот тим во СЈО“, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.
Медиумите пишуваа и дека во спрега со Заев  е и Добрила Кацарска, судија во кривичниот суд во Скопје,  на која според гласините кои се шираат и е ветено место претседател на скопска Апелација, за да го осуди Никола Груевски.

Новинарот Саше Димовски, кој што важи за добар познавач на состојбите во судството во текст за порталот Сведок пишува дека се сѐ погласни шпекулациите дека Добрила Кацарска ќе биде новиот претседател на Апелација, затоа што ќе биде првата судијка која ќе го осуди Груевски.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести