August 6, 2020, 10:49 am

ЗАЕВ НУДИ ШВАЈЦАРСКИ МОДЕЛ НА ФЕДЕРАЛИЗАЦИЈА: Со 63 пратеници ВМРО-ДПМНЕ може лесно да ја спречи поделбата на државата!

Поврзано

Арсовски им го плecна: Ако имаат мнозинство, нека објави СДСМ со кого се ќердосале

Гледам СДСМ и Заев викаат дека имале мнозинство, а пак од друга страна тоа не го потврдуваат другите политички...

Вељаноски до Пендаровски – Андов не беше cyдeн за тepоpизaм, иако го извести Црвенковски дека не е избран претседател на Собрание

Во врска со вчерашната изјава од кабинетот на претседателот на државата г-н Стево Пендаровски дека „Во 2016 година, тогашниот...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“...
- Advertisement -

СДСМ нуди националистичка реторика од албанска страна и швајцарски модел за федерално уредување. Вака аналитичарот Александар Пандов ја искоментира кампањата на опозицијата.

pandov-2-1

-Ако се постигне она што го бара ВМРО-ДПМНЕ за 63 пратеници, секако тежината на одлуките во преговарањето и носењето на одлуки ќе има голема улога. ВМРО-ДПМНЕ нуди инфраструктурни, здравствени и животни проекти, додека СДСМ нуди националистичка реторика, меѓутоа од албанска страна и швајцарски модел за федерално уредување. И Македонците и Албанците сакаат да живеат во унитарна Република Македонија. За мене најважно е егзистенционалното прашање, истакна Пандов од мобилното студио на ТВ НОВА од Тетово каде се очекува да започне митингот на Коалицијата за подобра Македонија.

Latest News

(Видео) За пeкoлнaтa кaзнa допрва ќе зaжaлaт – Пpeгaзијa жена и куче, а тоа што го направија потоа на никој не му се веруваше

Шокантна видео снимка објави англиската полиција на која се гледа моментот како автомобил прегазува жена со куче. На снимката се...

75 години од паѓањето на првата атомска бомба

Камбаните се слушнаа во Хирошима, Јапонија, на одбележувањето на 75 годишнината од пуштањето на првата атомска бомба. Но меморијалниот настан оваа година е намален, поради...

Соогласно Уставот може да има само еден мандатар за состав на Влада

Да ве потсетам што зборував 2016-2017 година...согласно Уставот може да имаме САМО ЕДЕН МАНДАТАР ЗА СОСТАВ НА ВЛАДА! Резервен или втор мандатар Уставот не...

Првата дама Елизабета Ѓoргиевска во пурпурно виолетова креација на „Охридско Лето“

На отворањето на јубилејното 60 издание на Охридско Лето, присуствуваа и претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска. Првата дама се појави во долг лелеав...

Османи демантиpa: Нема договор ни со СДСМ, ни со ВМРО-ДПМНЕ

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи во изјава за ТВ 21 ги демантира објавените информации на дел од албанските и македонски медиуми дека паднал договор...

More Articles Like This