ЗАЕВ ПАК СИ ПЛУКНА НА КАЖАНОТО: Прво ветуваше почеток на преговори за членство во ЕУ, сега ќе работел на тргање на условената препорака

Поврзано

МАНОЈЛОВСКИ: Пола раководството на СДСМ е инфициpaнo со кoрoнaвиpyc, а Заев зборува за избори и тера кампања

Почитувани, додека во земјите од регионот се говори за опоравување од корона кризата, или за економија, отворање на границите,...

СИСТЕМОТ ПРЕД КОЛАПС?! Во „8-ми Септември“ заразени 6 здравествени работници, 30 во самоизолација

Директорот на болницата „8-ми септември“ , Христијан Костов, со денови не се појавувал на работа, дознава Алфа. Вработени тврдат дека...

ВАЖНО: За влез и излез од државата за време на карантинот граѓаните да пријават на 192

Граѓаните што ќе остварат влез или треба да ја напуштат државата за време на 80-часовниот карантин во одредени градови...

Зоран Заев ги релативизира ветувањеата дадени пред и после изборите. Ако тогаш тврдеше дека прва задача на Владата ќе била да почнат преговори мза членство во ЕУ, сега Заев го менува ставот и вели дека прва задача на новата влада ќе била да ја тргне условената препорака од ЕУ.

По денешната средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар, Заев рече дека ќе направеле се’ за ЕУ да ја тргнеле успловената препорака.

– Целта е да ја тргнеме ако може условената препорака, ако даде господ со добра работа преку реформите и со посветеност на сите во земјата, и власт и опозиција, да овозможиме надеж дека ќе почнеме преговори со ЕУ час поскоро, рече Заев.

За разлика од ова што сега го говори, Заев кон крајот на месец март тврдеше дека еврокомесарот за проширување Јоханес Хан му ветил отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, односно отворање на поглавјата 23 и 24 доколку брзо се формирала влада.

– Пораките од Брисел се многу јасни и никој не може да ги занемари, ЕK не се откажува од земјата и има позитивни намери со неа, Хан најави претпристапен дијалог со поглавјата 23 и 24, но ние мора да ја сработиме работата институциите да се фатат во нормала, изјави Заев на 22 март.

Откако владата е формирана, Заев сега веќе не говори за почеток на преговори како што тврдеше, туку прва задача на новата влада ќе било тргање на условеноста, со што ги менува и релативизира своите ветувања. Почнувањето на преговорите за Заев сега е само надеж.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести