ЗАЕВ: Поддршката за името Северна Македонија порасна од 17 на 67 отсто кај граѓаните

  • July 11, 2019

Лани пред потпишувањето на Договор со Грција анкетите покажуваа дека поддршката за името С. Македонија беше само 17 отсто, а сега според некои анкети таа поддршка е до 67-68 отсто кај граѓаните на С. Македонија, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју за ТВ Клан Македонија.

Според Заев оваа поддршка за новото име на граѓаните на Македонија е поради тоа што тие ги почувствувале благодетите од евроатлантските интеграции, за што се бараше промена на уставното име на Република Македонија.

Претходно «
Следно »