October 20, 2020, 3:15 pm

ЗАЕВ ПОД УЦЕНА ОД МУХАМЕД ЗЕКИРИ: Или ќе ги прифатиш барањата од платформата, или ќе останеш без албанските пратеници!

Поврзано

Kapaкачанов нajaви вoeна инвaзиja нa Maкедонија: Ќe им иcпpaтимe инженepcки пoлk да ги oтcтpaни cпомeниците кои не cooдcтвeтcтвyвaaт на истopијата

Во Скопје, тие одлучија дека можат да се мешаат со Бугарија. Тие веројатно добиле охрабрување од една или друга...

3аев: Виpycoт e лeбдeчки, пpи движeњe го кpeваме

Има сериозни аргументи за носењето маски на отворено, изјави денеска премиерот Зоран Заев, апелирајќи да се почитува мислењето на...

Димoвa дoдeлилa скopo 55.000 евра на училиште во кое работат роднини на министерот Маричиќ

Лидија Димова мора веднаш да си даде оставка од позицијата Директор на Националната агенција, бидејќи заглавена е во сомнеж...
- Advertisement -

Долгото неизјаснување на СДСМ по однос на албанската платформа, поради што како што пренесува косовскиот портал Сакте.нет биле причина за продолжување на разговорите помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети, предизвикале серозни неогласувања помеѓу албанските пратеници од СДСМ и раководството на партијата

zekiri_kosovo

Според косовски Сакте.нет, албанските пратеници од СДСМ биле крајно разочарани од односот на СДСМ кон барањата кои произлегуваат од т.н. „албанска платформа. Најгласен, пишува косовскиот медиум бил пратеникот Мухамед Зекири кој го потсетил партиското раководство на Бихаќка дека не смеат да заборават на „70 илијади албански гласови“ без кои СДСМ во ниту еден случај не би биле во можност да бидат во ситуација да преговараат за влада.

Оттаму се додава дека, тензиите во партијата достигнале до таа точка, Зекири да се закани дека доколку не се земат во предвид барањата на Албанците од платформата, тој ќе ја разгледа можоста за приклучување кон парламентарната група на БЕСА. Сакте.нет пренесува дека ова бил последен ултиматум, кој бил од клучно значење и побарал партиските органи да ги прифатат.

Зекири овој став го соопштил и во емисијата „Арена“ која се емитува на косовската телевизија „Ора“, дека доколку ова не биде исполнето тој несомнено ќе ја напушти СДСМ.

7 КОМЕНТАРИ

Latest News

Владата ycвои нови мepки: Еве за што станува збор

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на...

Директорка на детска градинка зapaботи kpивична за злoyпотрeба на службената положба

Надворешната канцеларија за kpиминалистички рaботи Делчево поднесе kpивична пријaва против В.Ј.(52) од Македонска Каменица, поради постоење основано cомнение за сторено kpивично дело „злoyпотреба на...

Пoштap пoштa нocи, или нe? Пoштa им ги ykpaл пeнзиитe нa тpoјцa oд Гостиварско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Н.И.(59) од с.Лакавица, гостиварско, вработен како поштар во Гостивар, поради постоење основано сомнение за...

Петок нepaботен ден за сите граѓани

По повод Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, ќе биде неработен за сите граѓани на државата согласно Законот за празници, соопшти Министертвото за...

Затвopeник пpoнајден мpтoв во затвopoт во Шyткa

МВР извести дека во затворот Шутка, било најдено починато 52-годишно лице, а медицинска помош констатирала смрт без траги на насилство. На 19.10.2020 во 06.50 часот...

More Articles Like This