September 30, 2020, 12:08 am

ЗАЕВ ПРАВИ ПЛАН ДА ГИ ЗЕМЕ СИТЕ АЛБАНСКИ ГЛАСОВИ: Соработникот на Заев -Чауш најавува формирање на нова партија која треба да ги обедини сите муслимани

Поврзано

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта...

Мицкоски до Лупевска: Пpoблемот е што наместо да збориме за дебAkлот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ зaгуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што...

Мицкоски: Не се проблeм зakоните, суштината е како се прeминуваат зaконите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и...
- Advertisement -

Блискиот соработник и пријател на Зоран Заев, Захир Бекири- Чауш најавува формирање на нова партија која треба да ги обедини сите муслимани.

zaev-caus

На овие избори СДСМ, според зборовите на нивниот пратеник Мухамед Зекири освои околу 70.000 албански гласови, но веројатно проценките се дека партијата може да одземе уште поголем број гласови доколку на некаков начин ги привлече муслиманите и по верска линија.

sssss-2

-Наскоро нека ни биде со среќа Демократската партија на муслиманите во Македонија (ДПММ). Убедливо ќе ги гасиме сите бошњачки, ромски, турски, дурти и албанските партии ќе се обединат сите во оваа партија заедно во исламот, пишува Чауш на својот ФБ профил.

Захир Бекири- Чауш беше одговорниот во СДСМ за реализација на „Фабриката за афери“, кој за брзо време беше разобличен пред јавноста. Заев во неколку наврати во свои интервјуа признаваше дека Чауш е член на СДСМ.

Неодамна во емисијата „Во Центар“ новинарот и аналитичар Васко Ефтов изнесе податок дека Катерина Бекири, сопруга на Захир Бекири Чауш е дел од пошироката фамилија на Зоран Заев.

-Ние ќе потенцираме еден факт, дека сопругата на Чаушот е од потесното фамилијарно стебло на Зоран Заев. Односно од пошироката фамилија на Зоран Заев е сопругата на Чаушот. Не  велам дека таа е врската помеѓу Чаушот и  Зоран Заев, меѓутоа тој факт би било добро да биде нотиран, рече Ефтов.

Во мај минатата година Чауш на паузата од рочиштето во Основниот суд Скопје 1 направи инцидент. Тој пред судницата, со раце врзани со лисици, почнал да извикува „Алаху акбар“ (Алах е голем), а десетина припадници на ЕБР се обидувале да го задржат. Бекири упатил и неколку пцости и навреди до припадниците на полицијата.

 

1 коментар

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This