ЗАЕВ ПРИФАТИЛ „ЕРГА ОМНЕС“ ЗА ИМЕТО: Европарламентарецот Пападимулис објави дека Заев прифатил „ерга омнес“ за новото име!

  • May 1, 2018
  • Коментари

Блиску сме до решение за името Скопје, бидејќи Владата на Заев прифати ерга омнес- користење на новото име на државата за внатрешна на и надворешна употреба, изјави синоќа во емисија за грчка ЕРТ1 потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, пренесува грчкиот онлајн- весник „Анатрофи Њуз“.

Пападимулис вели: „Откако Македонската Влада се согласи на тоа, патот за решение ќе се исполни преку меѓународен договор со кој ќе се зацврстат промените на Уставот на Македонија.“

Климата за таканаречен позитивен тек во преговорите шефот на еврогрупата на СИРИЗА Пападимулис ја потврди со изјавата дека „ПЈРМ треба да го отвори својот Устав пред да се приклучи на Европската Унија.“

Претходно «
Следно »