ЗАЕВ СЕ ОТКАЖАЛ ОД ИДЕНТИТЕТОТ: и: Фактот што Коѕијас нè ословува со Северномакедонци, а Заев и Владата молчат е најголем доказ дека Заев се откажал и од идентитетот

Поврзано

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила...

Плaшeјќи се да се coочи пред граѓаните, Љупчо Николовски по трет пат избeгa од ТВ дyeл

Ова е Љупчо Николовски, мојот против кандидат во ИЕ3. Љупчо по трет пат и денеска избега од ТВ Дуел...

(Фото) Анкета на БИПС – Победа на ВМРО-ДПМНЕ со 54 пратеници во Собранието

Победа на ВМРО-ДПМНЕ со освоени 54 пратеници предвидуваат резултатите од спроведената анкета на Институтот БИПС (за истражување во областа...

Министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, потврди дека со капитулантскиот договорот кој го потпиша Зоран Заев се менува идентитетот на народот. Имено Никос Коѕијас јасно и недвосмислено го искористи терминот Северномакедонци на меѓународна конференција. Придавката северномакедонски за Македонците е веќе во употреба, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

-Колку Заев и да ја лаже јавноста дека забетонирал нешто, вистината говори дека со договорот е директно нарушен нашиот идентитет. Кој лаже сега господине Заев? Зошто нема демант или протесна нота од Министерството за надворешни работи, зошто сеуште не го демантирате грчкиот премиер Ципрас кој јасно изјави дека не постои македонска нација, поточно со договорот не е признаена? Дали не ви смета што грчки министер за надворешни работи не ословува со сменет идентитет северномакедонски? Ја преименувавте Македонија ерга омнес, а гледаме дека во тој пакет сте го преименувале и македонскиот народ и македонската нација. Со договорот направивте од готово – вересија, односно надвор од резолуцијата на Обединетите Нации преговаравте и го променивте нашиот идентитет. Придавката македонски од јазикот и националноста, која не беше недвосмислена и црвена линија во националната стратегија по ова прашање, вие ја продадовте многу евтино, истакна Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата наведуваат дека изјавите доаѓаат од потписник на договорот и дека со тоа се гази достоинството на Македонците.

– Изјавата дека сме Северномакедонци не доаѓа од било кого. Таа доаѓа од Никос Коѕијас, кој е потписник и директен учесник во преговорите од страната на Грција. Оваа влада на чело со Заев ги лаже – ги суши граѓаните на Република Македонија. Секое достоинство на Македонците е погазено со договорот кој беше потпишан во Преспа. Погазено е уставното име, погазен е идентитетот на народот, погазен е и македонскиот јазик. Чинителот на оваа срамна капитулација има име и презиме. Тоа е, почитувани, Зоран Заев, кој поради распродажбата на националните и државните интереси може да заврши на буништето на македонската историја како нов Коте од Руља, порачува Арсовски.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Повеќе вести