September 30, 2020, 12:36 am

ЗАЕВ СЕ СВРТЕ КОН ИСТОКОТ: Се сретна со кинескиот амбасадор, пријателството со НР Кина носи придобивки за сите граѓани, ја продолжуваме соработката во нови области

Поврзано

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена...
- Advertisement -

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Љупчо Николовски, денеска се сретна со амбасадорот на Народна Република Кина во Република Северна Македонија, Н.Е. Џанг Ѕоу.

На средбата се разговараше за односите меѓу двете земји и дветe партии, како и соработката во повеќе области кои се од важност за граѓаните на Република Северна Македонија и Народна Република Кина.

Претседателот Заев истакна дека СДСМ и граѓаните високо ги ценат традиционалните добри односи со Кина.

– Пријателството со Кина носи бројни придобивки за нашата држава и сите наши граѓани. Особено ја цениме поддршката и помошта на Кина која преку неповратни средства вложува во нашето образование, во детската заштита, земјоделството, а имаме и одлична соработка со кинеските компании. Убеден сум дека таквата соработка дополнително ќе се продлабочува и трговската размена меѓу двете земји да надмине и една милијарда долари.

Од страна на кинескиот амбасадор Џанг Ѕоу беше упатена покана до претседателот Заев за учество на самитот на лидери на лево-ориентирани политички партии од форматот 17+1, што идниот месец ќе се одржи во Пекинг.

Џанг Ѕоу истакна дека двете држави имаат можност да ја прошират соработката во нови области како што се иновациите, заштитата на животната среднина, вештачката интелигенција и истовремено изрази надеж дека добрите односи меѓу двете држави не само што ќе продолжат туку и дополнително ќе се интензивир

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This