ЗАЕВ СО HEУСТАВЕН ЗАКОН ГИ ИЗMAHИПУЛИРА АЛБАНЦИТЕ: Венецијанската комисија вели дека се ypива правниот систем

Поврзано

ЗАМИНАЛА ОД ИНФEKТИВНА ИАКО БИЛА ЗАРАЗЕНА: Бабата на бебето кое починa во Швајцарија иако позитивна на ковид-19 на свое барање заминала од Инфективна

Бабата на десетмесечното бебе кое почина од можни компликации од инфекција од ковид-19, иако позитивна на коронавирусот на свое...

(Видео) ТРАОРНО СВЕДОШТВО: Не вратија од мртвите, сведочат пациенти со Ковид 19, кои лежат на Инфективна

Ова е Заир Селмани од Куманово. Верува во бог ама и во докторите кои му го спасиле животот. Пред...

ФОРБС ЗА ПОСТ КОРОНА ТУРИЗМОТ: Додека во Македонија ги броиме Починатите и заразените, Словенија и Хрватска топ туристички дестинации

Американскиот магазин Форбс пренесе попис на 20 европски дестинации за пост-корона патување, меѓу нив се најдоа Загреб, Ријека и...

Во своето гостување во емисијата „КланДебата“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека во принцип и пред кампања и после кампања тој го има истиот принцип како претседател на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека се треба да биде согласно законите и согласно Уставот и никој не треба денеска поради политички цели да ги злоупотребува граѓаните и да им ветува нешто што не е согласно законите и Уставот, и еве тоа се случи со усвојувањето со законот за јазиците .

-Ние и тогаш и денеска имавме принципиелен став и истиот тој став ќе го имаме и во иднина.Никој нема против зголемена употреба , само дајте тоа да го направиме согласно законите и Уставот затоашто ќе има последици. Последиците се оној работен извештај кој ни го достави Венецијанската Комисија каде во својот заклучок вели станува збор за уривање на правниот систем во државата,еден од основните копенхагнешки критериуми е да имате вие функционален правец во истиот. Ние денеска ако тргне имплементацијата каде они констатираат дека е невозможно да се трген во имплементација на ваквиот закон каков што е усвоен тогаш доаѓаме до уривање комплетно на правниот систем, не го исполнуваме основниот копенхагнешки критеруим и тогаш се поставува прашањето за каква европска идина зборувме кога од старт таа европска иднина од старт ни е загрозена, истакна Мицкоски.

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести