ЗАЕВ ТРЕБА ДА БИДЕ ОСУДЕН ЗА „ПУЧ“: Поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски смета дека Заев треба да биде осуден за незаконското прислушување!

Поврзано

Груевски за ФАЦ: Не се враќам во политиката

Поранешниот премиер во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг,говори за делата што му се ставаат на товар...

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...

Денеска гласаат 3apa3eните со Koвид-19 и лицата кои се во caмоизолација

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да...
- Advertisement -

Поранешниот јавен обвинител Јован Трпеновски смета дека признавањето вина е исклучиво на сопствената проценка за обвинетиот врз доказите.

Доколку во еден предмет има признание од еден обвинет, тоа повлекува правна последица и врз останатите обвинети.

Ова Трпеновски го изјави за Радио Слободна Европа, додавајќи:

-Судот признанието на еден од обвинетите во предметот го оценува во склоп со сите изведени докази. Самото признание на едно лице зборува дека презентираните докази се објективни и врз нив се утврдува вина. Останатите обвинети се доведени во една незавидна ситуација, каде што практично низ исказот на едно лице кое ја прифаќа вината, признава дека во тој конкретен случај е сторено кривично дело и од тие докази ќе се бара кривична одговорност за останатите, вели Трпеновски.

Тој во својата изјава за Радио Слободна Европа објаснува дека со ова другите обвинети се доведени во објективно потешка ситуација без разлика што во процесот тие ја негираат вината.

Ова би значело дека според поранешниот обвинител Трпеновски, премиерот Зоран Заев би требало да биде суден за случајот „Пуч“ во кој беше обвинет заедно со Зоран Верушевски, неговата сопруга Соња Верушевска, Ѓорги Лазаревски,  Бранко Палифров и Зоран Костовски. Обвинети се за неовластено прислушување и тонско снимање за шпионажа и за насилство кон претставници на највисоките државни органи.

Костовски, инспекторот од УБК, кој беше обвинет за шпионажа и неовластено снимање, во случајот „Пуч“ ја призна вината и се спогоди со полицијата. Беше осуден на три години затвор.

Според изјавите на Трпеновски, ако Костовски  ја признал вината за делото за кое беше осомничен со сите горенаведени лица, тогаш и Заев треба да биде суден за „Пуч“.

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

Груевски за ФАЦ: Не се враќам во политиката

Поранешниот премиер во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг,говори за делата што му се ставаат на товар...

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од терен ќе известуваат 55 странски...

Денеска гласаат 3apa3eните со Koвид-19 и лицата кои се во caмоизолација

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки...

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден од заболените е доста тешка....

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

More Articles Like This