May 16, 2021, 10:12 am

Заев цeлосно ја ykинува позицијата на Шекеринска

Поврзано

- Advertisement -

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев планира целосно да ја укине позицијата заменик-претседател на партијата што во моментот ја извршува Радмила Шекеринска, пишува „Фокус“ повикувајќи се на информации од високи партиски извори.

Како што пишува порталот, Заев одамна решил ваква измена. Тоа треба да се реализира со промена на статутот на претстојниот партиски Конгрес каде ќе треба да се избере и нов Централен одбор.

Иако последните статутарни измени оставаат можност за избор на најмногу 4 потпретседатели, најавите одат во насока дека ќе бидат избрани тројца потпретседатели, при што секој бил со одредени специфични задолженија.

Функцијата заменик-претседател беше воведена на последните внатрепартиски промени во 2013 и оттогаш единствениот човек кој ја извршувал е Радмила Шекеринска

Latest News

Израел ja бomбapдиpaшe кyќaтa нa глaвниoт лидep нa Хaмac вo Гaзa

Израелската војска во неделата соопшти дека го уништила домот на главниот водач на Хамас во Газа, трет ваков напад...

More Articles Like This