ЗАЕВ ЈА ПОТВРДИ ИЗЈАВАТА НА ГРУБИ И ЈА ДЕМАНТИРАШЕ ШЕЌЕРИНСКА: Името е веќе сменето, народот гледа театар додека се договараат „детали“

Поврзано

СЕКОЈА ГОДИНА ИСТА ПРИКАЗНА: Дeпoнијaтa во Делчево гopи веќе втора недела-Ситуацијата со дeпoниитe aкyтнa во континуитет во брегалничкиот регион

Револтирани делчевчани остро реагираат за отровните гасови кои што ги емитува делчевската депонија во амбиенталниот воздух веќе подолг временски...

МИЦКОСКИ: Како влада ни велеа дека ја пopaзилe пaндeмијaтa, а денес имаме стотици пaциeнти зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Во интервјуто лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше запрашан за обвинувањата од власта дека за сите пропусти државата биле...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

Зоран Заев за проблемите со Грција вели дека сите прашања се отворени и дека е постигнат напредок во усогласувањето на дел од позициите на двете земји, пишува TetovaSot.

“Ако почнеме од 7 позиции кои беа почетна точка на разговорите, знам дека сега веќе сме на 4 позиција, 3 од нив се одбиени. Можеби тие беа полесни. Но, во ред е, сигналот е добар, охрабрување е за нас, и охрабрување за грчката страна е можно. Можно е да се најде решение. Се разбира, клучните позиции се многу важни за името, за конституирањето дали да се сменат или не, јазикот и другите работи што се споменати таму”, рече Заев.

Со оваа изјава тој ги потврди изјавите на пратеникот Артан Груби и ја негираше Радмила Шеќеринска. Груби по средбата со Нимиц во Њујорк, рече дека решението сега е поблиску од било кога.

“Ставовите на двајцата премиери го поттикнуваат оптимизмот дека сега решението е поблиску од било кога. Во меѓувреме, крајното решение што треба да се постигне мора да биде достоинствено и прифатливо за двете страни”, рече Груби по состанокот со Нимиц во Њујорк.

Од друга страна, Радмила Шеќеринска рече дека пратеникот Артан Груби е голем оптимист.

“Груби се чини дека е голем оптимист. Не мислам дека таа негова проценка е точна “, рече министерката за одбрана и заменик-претседател на СДСМ, Радмила Шеќеринска, во врска со изјавата на Артан Груби дека е постигнат договор.
Но, Зоран Заев е оптимист дека во наредниот период е можно решение, без оглед на пораките за грчките црвени линии, односно со секој друг чекор, ќе се пристапи кон останатите отворени прашања.

Премиерот истакна дека достоинството и идентитетот се многу важни за македонската страна, коментирајќи ги барањата за промена на уставот. Тој повторно потврди дека географската одредница е прифатлива за Македонија.

“Знаете дека некои имиња се споменати. Ова значи дека за нас е прифатливо име со географска одредница, односно ги отфрламе сите други кои беа временски детерминанти на некои други сугестии кои доаѓаат како сугестии “, рече Заев.

За разлика од досега, некои имиња се споменати за Македонија; Република Нова Македонија, Република Северна Македонија, Република Горна Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија-Скопје.(Top-news.mk)

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести