ЗАЕВ ЌЕ ГО НАПРАВЕЛ И ПРИЛЕП ДВОЈАЗИЧЕН: Погледнете какви бенефити ќе имале прилепчани кои ќе учат албански во музичко училиште!

  • September 14, 2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Прилеп им порача на прилепчани дека и нивниот град, во кој речиси и да не живеат етнички Албанци, ќе го направи двојазичен кога ќе дојде на власт.

Тој одговарајќи на новинарско прашање рече дека во Прилеп треба да им се дозволи на граѓаните Албанци на албански јазик да комуницираат со локалната самоуправа, односно да можат на албански јазик да поднесуваат разни барања до општините, што е практично воведување на двојазичност во општина во која што речи си и да нема граѓани од албанското малцинство.

Претходно «
Следно »