ЗАЕВ ЌЕ ГО ТУЖИ ИВАНОВ: Можно е да поднесеме иницијатива пред Уставниот суд за надлежноста на Иванов

  • March 27, 2018

Премиерот Зоран Заев не ја исклучува можноста да поднесат иницијатива до Уставниот суд, за тоа, дали претседателот Ѓорге Иванов го почитувал Уставот при одлуката да не го потпише Законот за јазици.

-Претседателот може кога сака да ја урниса надлежноста на Собранието. Законодавниот дом ќе каже каква одлука ќе донесат. Ова го знам од нашата пратеничка група, бидејќи, може да се случи во следните 30 закони претседателот да одлучи да не ги потпише и повторно да се гласаат. При повторното гласање, Уставот е јасен дека претседателот мора да го потпише законот. Тој може да одлучи да не го потпише, ама тогаш ја блокираме демократијата, вели премиерот Заев.

извор: макфакс.мк

Претходно «
Следно »