ЗАЕВ ЌЕ ПРИМА НОВИ СОВЕТНИЦИ: Шест нови советници во контрола за летање – образование било какво, плата 1.000 евра

Поврзано

Ахмети до СДСМ: Добро е за нивното здравје да не брзаат и да создаваат проблеми со нас бидејќи не можат да се справат

Ахмети одговри на прозивките на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека за ДУИ е најдборо да оди во опозиција...

Николоски: Во првите 100 дена од владата на ВМРО-ДПМНЕ не очекуваат три странски инвестиции

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија,...

Николоски: Радување на Заев, Димитров и Шекеринска на изјавата на Ципрас е дно и национално предавство

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во изборна единица 4, во вечерашното интервју за Македонската телевизија,...

Продолжуваат вработувањата во најбогатото акционерско друштво во државна сопственост. М-НАВ (Контрола на летање) со нов оглас бара шест советници и еден МЕТ-опсервер. Од преголемо брзање да се објави огласот, во него се провлекле грешки, пренесува „Независен весник“.

За едно работно место советник, како што пишува во огласот, се бара „овластен смедководител за смедководствени финансиски прашања во Одделението за финансии и администрација“. Дека на местото на „д“ треба да стои „т“, видел и менаџментот на весникот каде што е објавен огласот.

-Во третиот дел од огласот, за пет советнички работни места во секторот за воздухопловна техника, кандидатите, од посебните услови, треба само да имаат завршен факултет (седми степен или најмалку 240 кредити) и најмалку две години работно искуство. И не е важно дали имаат завршено медицина или земјоделство. А, ќе треба да советуваат во специфична област која покрива одржување, сервисирање и мониторинг на уредите и системите што ги користат леталата и обезбедуваат сигурен воздушен сообраќај, пишува порталот и додава:

Основната плата на „смедководителот“ ќе биде 56.485 денари, а на 5. советници за воздухопловна техника, по 41.273 денари.

„Има пропусти, видовме и ние“, ни рече вчера директорот на М-НАВ, Николче Тасески. „Превид. Ќе има исправка на огласот. Во делот на советниците за воздухопловна техника, наша цел беше да се подигне нивото на образование во секторот, но испуштено е со кое високо образование треба да бидат кандидатите“, изјавил Тасески за „независен.мк“.

На забелешката дека во М-НАВ е интензивирано вработувањето, директорот Тасески вели дека откако тој е директор вработени се само 16 нови лица. И тоа во услови на 20 отсто зголемување на воздушен сообраќај и 9 лица заминати во пензија.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести