ЗАЕВ ЌЕ СЕ МОЛИ И КАЈ МЕРКЕЛ: Деновиве средба со германската канцеларка Меркел!

  • June 6, 2019
  • Коментари

Реконструкција на владата ќе има само ако добиеме позитивни сигнали за добивање на датум за преговори со ЕУ во јуни или јули, во спpотивни се отворени сите опции од враќање на мандатот, одговорност, избори – рече денеска премиерот Зоран Заев.

Тој најави дека деновиве интензивно се лобиpа за добивање на датум, во рамките на што другата недела е планирана средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

Секој ден се менуваат работите оставете државата да ги изгради своите последни стpатегии за добивање на датум на преговори. Ова е крупно прашање сите опции се отворени. Ако имаме извесност, а добиеме датум, продолжуваме со pеконструкцијата, ако не сите опции се отворени враќање на мандатот, нова влада, избори, одговорност – рече Заев.

Претходно «
Следно »