ЗАЕВ ,,MOЛЕЛ” КАЈ МЕРКЕЛ: Во телефонски разговор со неа, побарал датум за преговори со ЕУ

  • April 4, 2019

Премиерот Зоран Заев во телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел побарал поддршка во врска со одлуката за почеток на преговорите со Македонија која треба да ја донесе Советот на ЕУ во јуни, со оглед на тоа дека државата има статус на земја кандидат за членство во ЕУ од 2005 година, го склучи Договорот од Преспа и постигна резултати во поглед на реформските процеси.

-Време е Советот на ЕУ да донесе позитивна одлука за отворање на пристапните преговори. Оваа одлука ќе претставува дополнително охрабрување за да се продолжи со реформите во Македонија, посочил Заев во вчерашниот телефосни разговор со Меркел.

Двајцата соговорници, како што соопшти владината прес-служба, констатирале дека спроведувањето на Договорот од Преспа е добра вест за Европа.

Претходно «
Следно »