September 30, 2020, 10:44 am

ЗАКАНА ОД АЛБАНСКИОТ ШЕФ НА ДИПОЛОМАТИЈАТА: Сакаме на референдумот на 30 септември граѓаните да го поддржат од самиот почеток на мировниот процес

Поврзано

CEKC CKAHДАЛ: Секретарот ме вo3немиpуваше: Слиkaј ми ја тaнгата, пpcлукот пред креветот, за да мe мотивираш за кампањата

Дарко Симиќ, близок соработник на актуелниот лидер на Демократската странка, 22-годишната Катарини Д. наводно и испраќал свои голи фотографии,...

„Швалерите го шират коронавирусот“: Српски професор со шокантна изјава

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија, по кој знае кој пат ја шокираше јавноста зборувајќи за коронавирусот....

(Видео)Мирсад го иckpши телевизорот поради kopoната: Не можеше повеќе да слуша вести, ги иcпцу сите по список

Мирсад од Нови Шехер, БИХ, со токмак го искрши телевизорот. Додека го крши, Мирсад ја пцуе и короната и...
- Advertisement -

Aлбанскиот министер за надворешни работи и европски прашања, Дитмир Бушати, во своето интервју за весникот ”Панорама”, рече дека посакува успешен референдум на 30-ти септември, кој, според Бушати, е “можност за развој на земјата”, пренесува InfoShquip.

Тој нагласи дека Албанија го поддржувала дијалогот помеѓу Атина и Скопје, а во исто време ја поттикнува кохезијата на албанскиот политички фактор за да биде протагонист во трансформациски промени кои на “Скопје му овозможуваат напредок во процесот на зачленување во евро-атлантските структури”.

-Сакаме на референдумот на 30 септември граѓаните да го поддржат од самиот почеток на мировниот процес. Македонија пред себе имо можност која не се враќа . Во овој процес, улогата на албанците е одлучувачка. Демократската стабилност, меѓуетничките односи и членството на Северна Македонија во НАТО се во интерес на Албанците. Исполнувањето на обврските што произлегуваат од овој процес е од особена важност за Западен Балкан, трансформирајќи повеќе безбедносен простор , смета Дитмир Бушати, пренесе порталот.

Во констатација на новинарот дека пред две години на премиерот на Албанија, Еди Рама, беше критикуван поради мешање во внатрешните работи на Македонија, кога го поттикна објавувањето на албанската платформа Бушати одговори дека во ниту еден случај и под никакви околности, Владата на премиерот Рама не дозволила мешање во внатрешните работи на соседите.

-Начелно сме ги третирале драматичните случувања во Скопје, влошувањето на демократските стандарди и тенденцијата во изминатите години,албанците да се прикажуваат како деструктивен и радикален исламистички фактор. Ние секогаш сме биле заинтересирани за стабилноста и демократскиот развој на нашите соседи во нивните најтешките денови , одговори Бушати, додавајќи дека ќе продолжи да работи на зајакнување на политичката и социјалната кохезија на албанците, како основна гаранција за европска земја.

“За Владата на Заев, се преземени некои чекори на билатерален план кои порано не можеше да се замислат. Сега веќе постои механизам за заеднички состаноци меѓу двете влади, инициран во Поградец, кој го разгледува развојот на нашите односи како во политичкиот план така и во однос на заедничката развојна перспектива на прекуграничните етнички групи и пошироко “, вели Бушати, пренесува InfoShquip.

Тој вели дека го радува фактот што меѓуетничката клима е подобрена, иако постои потребата за развој на концептот на еднаквост помеѓу албанците и македонците како две главни заедници во земјата.

-Се разбира, главната улога во развојот на статусот ја имаат албанските политички партии и самите албанци. Сепак, сметаме дека развојот на статусот на албанците е приоритетно прашање од национален интерес. Така да ние ќе продолжиме да се ангажираме во почитувањето на правата и идентитетот на тамошните албанци , рече шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати.

Latest News

Хари Kостов сведочи во „Tаргет-тврдина“

Машинскиот инжињер Јовица Ѓуричиќ, сопственик на приватна фирма денеска беше прв сведок во случајот „Таргет-тврдина”. За периодот од 2008 до 2015 сведокот рече дека...

CEKC CKAHДАЛ: Секретарот ме вo3немиpуваше: Слиkaј ми ја тaнгата, пpcлукот пред креветот, за да мe мотивираш за кампањата

Дарко Симиќ, близок соработник на актуелниот лидер на Демократската странка, 22-годишната Катарини Д. наводно и испраќал свои голи фотографии, барал од неа да се...

Мерките не дадоа ефект, 40.000 луѓе се оставени без работа

Пензионерите неколку пати се на удар од страна на владата и ова сега што владата го прави е компензација за нешто што им одзема....

Димитриеска Кочоска: Од најавените 550 милиони, владата не реализира ниту 200 милиони евра за антикризните мерки

Гордана Димитриеска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во утринската емисија „Добро утро, секое утро“, посочи дека била предвидена реализација на трите...

More Articles Like This