ЗАКОНИТЕ НЕ МУ СЕ СИЛНА СТРАНА НА ЗАЕВ: Брзи избори во јуни би го прекршиле изборниот законик

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Законот не дозволува брзи избори во јуни. Брзањето на власта со изборно одмерување во ек на пандемија, покрај тоа што може да биде опасно по здравјето на луѓето, се коси и со изборниот законик. Доколку се прифати барањето на Заев и изборните активности продолжат онаму каде што застанаа пред вонредната состојба, се прекршува членот 7 став 2 од изборниот законик. Таму се вели дека кандидат за пратеник може да биде секој деловно способен државјанин на Македонија со полни 18 години. Што значи доколку нема нови кандидатски листи, лице кое по 12 април станало полнолетно, доколку сака нема да може да се бори за место во Собранието, иако законот му го дава тоа право, вели за Алфа првиот човек на ДИК, Оливер Деркоски.

-Ние ќе се доведеме во ситуација да му одземеме право на некој граѓанин да се кандидира за изборите, да му одземеме право на други граѓани кои што во меѓувреме се организирале и сакаат да соберат потписи да поднесат кандидатска листа или да одземеме право на некоја нова парија да се кандидира за изборите, изјави Деркоски.

Деркоски вели не се доволни овие 22 дена кои се останати за организација на изборите, вели многу процедури треба да се повторат, а дека избори во јуни би биле нелигитимни.

-Сите тие податоци со барањата за запишување во избирачкиот список на граѓаните за време на јавниот увид го заклучуваме тој избирачки список, тоа е целата операција на која што јас постојано апелирам и кажувам дека е во закон пропишана со законски пропишани рокови и без тоа не треба никој да помислува на избори, изјави Деркоски.

Од СДСМ се децидни дека избори мора да има во најбрз можен рок, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ пак велат дека за време на пандемија, кога секојдневно се бројат нови случаи од коронавирусот, а за жал има и смртни случаи за избори не смее да се помислува.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести