September 30, 2020, 11:54 am

ЗАКОНОТ Е ДОНЕСЕН ШВЕРЦЕРСКИ: Граѓаните не гласаа за спроведување на точки од туѓи платформи

Поврзано

Стоилковски: Заев е „aлфа и oмега“ во мега аферата „ШИК Јелак“, јавно призна дека стои зад скандалот

Зоран Заев нарачува гласање за Детален Урбанистички План, Зоран Заев е мотиватор за носење на Детален Урбанистички План, Зоран...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...
- Advertisement -

При носењето на законот беа прекршени голем број процедури и беше укинато основното право на пратениците да предложат, да дискутираат и да гласаат за своите амандмани, со што Законот за двојазичност е против уставен и неприменлив и ќе создаде дополнителни поделби во македонското општество по сите основи, смета ВМРО-ДПМНЕ.

Во соопштението до јавноста партијата тврди дека одлуката на претседателот да не го потпишува Законот за двојазичност е целосно исправна и државничка одлука во интерес на сите граѓани на Македонија.

„ Македонските гласачи не гласаа за спроведување на точки од платформи потпишани во соседни држави кои ќе придонесат кон нови поделби помеѓу граѓаните. Граѓаните во огромен број се спротивставуваат на ваквото законско решение. Законот ги надминува рамките на уставот. Заев уште еднаш ги излажа граѓаните кога ја потпиша изјавата кај Претседателот Иванов во која се обврза дека ќе биде гарант на уставниот поредок и нема да носи закони кои ќе бидат спротивни на уставот“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Според нив сите лаги на СДСМ и Заев, се обидуваат да ги затскријат со нови лаги и монтирани обвиненија против оние кои први предупредија кое е вистинското лице на Заев и неговата партија.

„ Патриотите и уставобранителите кои се обидоа да ги заштитат македонските национални интереси и нашиот Устав беа првите со кои ова антидржавна власт се пресмета. Ова лудило мора да запре. Патриотите кои застана во одбрана на државата мора да бидат ослободени. Обвинителството мора да почне да се бави со гонење на вистинските криминалци од кои голем дел во овие моменти се наоѓаат во владата. Судот пак мора да се ослободи од стегите на власта, а судиите да најдат доблест наместо политика да спроведуваат правда“, соопштува партијата ВМРО-ДПМНЕ.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

„Го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина“: Бил Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за соработка во производството на вакцина против...

(Видео) Што им ветуваше Заев на лозарите?

Македонските лозари се понижени! Само 2 денари е кило грозје, 2 денари! Еве што ветуваше Заев, а што е реалноста. Ветуваше брда и долина,...

Србите и понатаму нема да можат во земјите од Европска унија

Земјите членки на ЕУ, денес ја сменија листата на третите земји за кои не важат рестрикциииите за влез во ЕУ, така да ограничувањето за...

Царовска: Ќе има падови и проблеми на платформата,

Министерката за образование и наука Мила Царовска на денешната прес-конференција истакна дека речиси се е подготвено за почеток на новата учебна година која ќе...

Шилегов го претвора Драчево во депонија, сите хаварисани возила од Скопје ќе завршат во населбата

Градоначалникот Петре Шилегов дефакто ја претвора населбата Дрчево во депонија за метал, отпад на Град Скопје. Попладнево Советот на Град Скопје донесе одлука за...

More Articles Like This