ЗАСИЛЕНИ АКТИВНОСТИ НА РУСКАТА ГРАНИЦА: Пресретнати голем број на странски извидувачки авиони долж границата на Русија

  • April 27, 2018
  • Коментари

Оваа недела 17 странски авиони извршиле извидување долж границата со Русија, пишува весникот на Вооружените сили на Русија „Црвена Ѕвезда“

 

Како што се наведува, руските ловци на дежурните противвоздушни сили десет пати морале да поелтуваат поради пресретнување на странски авиони.

„Не беше дозволено нарушување на воздушниот простор на Русија“, се наведува во соопштението.

Минатата недела, Министерството за одбрана на Русија забележало 18 странски летала долж границата на Русија. Рускиоте пилоти пет пати ги пресретнувале странските авиони.

 

 

Претходно «
Следно »