October 1, 2020, 2:59 am

ЗАТВОРСКАТА УПРАВА ПОСАКУВА СМРТ НА ЧАВКОВ: Делото на Чавков нема основи ни за дициплинска постапка, а не пак за кривична

Поврзано

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на...

Владата плаќала по 448 денари за една маска, 1.788 за скафандер

Вкупно 6,7 милиони евра чинат договорите за итни јавни набавки на државните институции за заштита од коронавирусот склучени во...

Адеми инсистира наставата да биде со физичко присуство

Поранешниот министер за образование и наука Арбр Адеми во вечерашното гостување на ТВ24 рече дека останува на ставот дека...
- Advertisement -

Според бранителот на Чавков, Затворската управа воопшто не водела грижа за здравјето на неговиот клиент. Тој потенцираше дека управата на Истражниот затвор во Шутка посакувала смрт на Чавков, бидејќи затворот немал услови и не водел грижа за неговата влошена здравствена состојба.

Врховниот суд денеска на јавна седница ги разгледуваше 13 жалби за 15 осомничени за настаните од 27 април за промена на одлуката за притвор. Од 15 осомничени деветмина се наоѓаат во притвор, а шест во куќен притвор. Жалбите се поради одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворот.

Адвокатот на екс министерот за внатрешни работи Митко Чавков, пред петочлениот совет на судии истакна дека Чавков кривично се гони бидејќи не издал наредба за дополнително засилување на полициските сили на терен, иако постојано бил известува за ситуацијата.

Според Сашо Дуковски она за што обвинителството го гони Чавков не е доволно ниту за дисциплинска постапка, а уште помалку за кривично гонење.

Сашо Дуковски вели:

– „Вие постапувате во предмет во кој се сите обвинети и каде е тука индивидуализацијата. Вие по закон сте најпаметните судии, затоа и седите тука пред нас и треба да процените дали постои опасност од бегство”.

Во однос на можноста неговиот клиент да побегне, Дуковски коментираше дека Чавков со години работел во МВР и доколку сакал да побегне можел да најде начин за тоа пред да биде приведен.

Дополнително тој изрази загриженост за влошената здравствената состојба на Чавков и го потенцираше фактот дека тој има срцеви проблеми. Според бранителот на Чавков, Затворската управа воопшто не водела грижа за здравјето на неговиот клиент.

Тој потенцираше дека управата на Истражниот затвор во Шутка посакувала смрт на Чавков, бидејќи затворот немал услови и не водел грижа за неговата влошена здравствена состојба.

Судот има рок од 48 часа да донесе одлука во однос на жалбите на осомничените.

1 коментар

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This