Зафировски: Метлата на Заев беше предупредување до директорите да ги натераат вработените да гласаат во вториот круг

Поврзано

ДОКТОРИТЕ СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Олабавувањето на мерките имаше политички цели, лицитирањето со бројки создава недоверба

Во услови кога бројот на заразени или починати од корона вирус секојдневно се зголемува неблагодарно е да се зборува...

ПОЈАСНУВАЊЕ: Полицискиот час од 21 часот важи и за околните скопски општини: Арачиново, Илинден, Петровец, Студеничани…

Откако настана забуна кај дел од граѓаните, дека со полицискиот час од вечерва од 21 часот па се до...

ВАЖНО: Во 21 часот почнува полицискиот час во Скопје, Штип, Куманово и во Тетово

Од вечерва во 21:00 часот стапува во сила забраната за движење за граѓаните на сите општини во градот Скопје,...

Најавената метла беше предупредување до директорите по институциите, владини и државни да ги стиснат своите вработени и да ги изнесат на вториот круг на претседателските избори за да гласаат, затоа што ако не го сторат тоа ќе ги снајде метлата, изјави поранешниот претседател на антикорупциска, Воислав Зафировски, во Отворено на Алфа телевизија.

Тој истакна дека бидејќи нивниот кандидат победи, и сега откако завршија изборите, дефинитивно од метлата на Заев нема да му остане ни дршката во рака, а тоа го докажуваат и многу примери на функционери од оваа власт кои наместо да бидат разрешени тие беа наградени.

– Во минатото имавме многу случаи каде што многу луѓе можеби требаше и кривично да бидат гонети, а беа и наградени, како на пример директорот на БЈБ со екскурзијата на ќерка му во Грција со службено возило, и наместо за тоа да одговара онака ако што доликува тој беше награден со тоа што му беше доделен секторот за борба против организиран криминал во МВР, вели Зафировски.

Тој потенцираше дека оваа влада игра на картата на кратко помнење и тоа е нивната игра и го посочи и примерот со директорот на затворот Шутка, за кој најпрво се велеше дека ќе биде разрешен после изборите, но еве тие поминаа, а за тоа никој повеќе не зборува.

Ова сега што се прави веројатно се прави со цел да се замаи јавноста, а во позадина се подготвува испорака на договорното за сработеното со ДУИ, Алијанса и БЕСА, помеѓу двата круга, нагласи Зафировски.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести