Захарова контра Бејли: Амбасадорот беше во Собрание и управуваше!

Поврзано

Руската вакцина за Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12 август

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против коpoнавирусот во Русија е планирана за октомври. Руската вакцина...

Русија, Кина и Иран формираат сопствен финансиски блok поради caнкциитe од САД

Русија, Кина и Иран ги зацврстуваат своите економски и политички врски, формирајќи нов азиски блок, пишува „Независима газета“ Она што...

Путин не игра како што свири Западот, затоа Западот мораше да создаде слика дека на Русија не може да ѝ се верува

Западот создаде слика на Русија како опacна, cуровa земја на која не смее да ѝ се верува. Таквиот однос...
- Advertisement -

Портпаролката на Министерство за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, со спротивно тврдење од тоа на амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, околу неговата улога во случувањата во Собрание во петокот при отворањето на Уставот за амандмански интервенции во согласност со Преспански договор.


„Повторно се слушаат обвинувања на сметка на Москва за мешање во внатрешните процеси во Македонија. Тоа што Метју Палмер го рече во Скопје за мешањето на Русија е смешно. Би сакале да потсетиме дека токму САД, а не Русија, уште на 19 октомври со апсолутно нечесни методи, со помош на уцени, закани, поткупувања на пратеници, ја протуркаа во Парламентот на Македонија одлуката за почеток на процедурата за измени на Уставот на Македонија. Токму американскиот амбасадир во Скопје се наоѓаше во зградата на Собрание и непосредно управуваше со тие процеси“, изјави Захарова на вчерашниот брифинг со новинарите, додавајќи дека против Преспански договор не е Русија, туку македонските избирачи, кои го покажале своето мислење на референдумот на 30 септември.
„Позицијата на Русија за името на македонската држава е непроменета: самите страни мора да најдат долгорочно решение, без надворешен притисок и наметнување вештачки рокови и услови, потпирајќи се на широка јавна поддршка и исклучиво во рамките на правната рамка и резолуцијата 845 на Советот за безбедност на ОН“, нагласи таа.
Бејли, пак, за ТВ 21 завчера негираше дека влијаел на случувањата во Собрание пред една седмица, а гласањето го следел дома пред телевизор.

„Јас тој ден работев во мојата канцеларија, учествував на настанот организиран од Амбасадата вечерта и, како повеќето граѓани на Македонија, го следев гласањето на телевизија од мојата дневна соба“, изјави американскиот амбасадор.

Latest News

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе...

ВИДЕО: Дождот направи езера во Аеродром, жителите почнаа да пливаат

Еден млад скопјанец реши на оваа мака да направи смешно видео и да го објави на социјалната мрежа Тик-Ток. Неколку скопски населби деновиве беа поплавени...

A3диcуваат ли бaндите на власта: Дали Вице Заев стои зад опожapeните автомобили во Скопје или власта е неспособна да се справи со обични...

Дали Вице Заев се активира и во Скопје?! Дали Вице Заев, братот на Зоран Заев, за кој слушнавме дека давал насоки чие возило...

Тешkа ждрепка: Силекс го доби Карабах, а згopa на тоа ќе игра на гости

Фудбалскиот клуб Силкес за противник во првото коло од квалификациите за Лигата на шампионите го доби шампионот на Азербејџан – Карабах. Натпреварот треба да се...

ЦИВИЛ со ocтра ocуда на говорот на омpa3ата од Апасиев и останатите како него

ЦИВИЛ упатува најостра осуда на вчерашната објава на Димитар Апасиев со експлицитен говор на омраза и вулгарности на социјалните мрежи на сметка на Радмила...

More Articles Like This