September 24, 2020, 11:48 pm

За вpeмe на нeмиpитe во Бeлopycиja, пoчинa yштe eдeн дeмoнcтpaнт

Поврзано

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање...

Италија ќе воведе „црвени зони“ поради поpaстот на случаи со Ковид -19

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека владата не предвидува воведување нов kapантин на територија на цела држава, како што...

Борел пpeсече: ЕУ не е ниту банкомат, ниту добротворна организација

Поддршката на ЕУ за Украина ќе продолжи, но исто така е тесно поврзана со потребата од зајакнување на владеењето...
- Advertisement -

Илјадници Белоруси протестираа синоќа во Минск и други градови четврта вечер по ред, поради резултатите од претседателските избори, за кои, според нив, биле украдени и против полициска репресија врз демонстрантите.

Антивладините демонстранти тврдат дека изборите во неделата биле украдени со цел белорускиот претседател Александар Лукашенко да го продолжи своето 26-годишно авторитарно владеење.

Белоруските власти ја потврдија синоќа смртта на уште еден демонстрант, кој беше уапсен на протест во неделата навечер.

Властите соопштија дека 25-годишен маж починал во болница во јужниот град Гомел. Во изјавата не се наведува кога починал, само дека неговата здравствена состојба „одеднаш се влошила“ додека бил во притвор.

Министерството за внатрешни работи на Белорусија соопшти дека полицијата употребила боева муниција на протестот во Брест кога биле нападнати.

Според официјалните резултати на претседателските избори што се одржаа во неделата, Лукашенко освои 80 проценти од гласовите, а неговиот главен противник Светлана Тихановскаја 10 проценти.

Демонстрантите излегуваат на улиците секоја вечер од неделата и бараат ново броење на гласовите.

Претходните вечери полицијата ги прекинуваше протестите со брутални интервенции – солзавец, шок-бомби, водени топови и гумени куршуми и ги удираше демонстрантите со палки.

Полициските вооружени сили исто така претепаа многу новинари и ги искршија нивните камери/фотоапарати.

Според официјални бројки, најмалку 6.000 луѓе се уапсени, а стотици повредени во изминатите три дена протести.

Latest News

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

Полицијата бpyтално на секој чекор тeпa граѓани, МВР молчи

Ситуацијата со нekoнтролираното бpyтално однесување во МВР нема крај. По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола молчи, вечерва нов инцидeнт со исти исход...

Двајца полицajци тешко повpeдeни, зaвршиле во бoлницa

Двајца полицaјци од СВР Велес се потешко повpeдeни вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нaпaднати од дрвokрадци. Како што дознаваат тие, еден од полицајците...

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со прв вицепремиер, конкретно Артан Груби...

More Articles Like This