October 24, 2021, 3:13 am

За вpeмe нa пpвиoт кapaнтин вo Англија бpojoт нa млaди пушaчи нaглo cкoкнaл, а пocтapитe пoчнaлe дa paзмиcлyвaaт зa oткaжyвaњe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според неодамнешна студија, бројот на млади пушачи во Англија се зголеми за време на првиот карантин, пренесува „Би-Би-Си“.

Бројот на млади луѓе на возраст од 18 до 34 години кои во студијата се опишувале како пушачи скокнал од 21,5 на 26,8 проценти, според истражувањето за рак во Обединетото Кралство.

Податоците не објаснуваат зошто се случило ова, но истражувачите веруваат дека многумина се свртеле кон цигарите поради стрес.

Конзумирањето алкохол исто така се зголеми

Во исто време, потрошувачката на алкохол е зголемена кај сите групи возрасни, наведува Би-Би-Си.

Овие податоци, објавени во списанието Addiction, доаѓаат од месечните анкети во кои стотици луѓе се испитани за потрошувачката на тутун и алкохол. Истражувачите ги споредија одговорите што ги добија седум месеци пред првиот карантин со одговорите од пролетта 2020 година.

Резултатите сугерираат дека за време на карантинот, бројот на пушачи се зголемил за 652.000 во споредба со времето пред пандемијата.

Додека младите пушеле повеќе, постарите престанале да пушат

Но, податоците исто така сугерираат дека пандемијата била поттик за многу пушачи, да почнат да размислуваат за откажување на цигарите.

Така, забележано е зголемување на постојните пушачи кои успешно го напуштиле пушењето, а вкупниот удел на пушачи во популацијата, кога се разгледуваат сите возрасни групи, остана ист.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This