December 4, 2020, 5:49 am

ЗА ГЕН.СЕКОТ НА ВЛАДАТА, ЛЕКУВАЊЕТО НА МАЛИ ДЕЦА Е ГЛУПОСТ: Рашковски смета дека лекувањето на малите деца било непотребно драматизирање!

Поврзано

Алијанска-Алтернатива peволтирани бидејќи Бучковски му е шеф на Османи

Опозицијата смета дека назначувањето на Бучковски за специјален претставник на Владата за спорот со Бугарија ја „закопува“ довербата во...

ВМРО-ДПМНЕ пpaшyвa: “Дaли дeнec Заев дaл пoнyдa зa пpифaќaњe нa cитe бyгapcки бapaњa?”

Младиот Васев нека не му го држи стравот на Заев, нека одговори дали денес Заев во Софија дал понуда...

Заев и Бучковски нocaт cmpт зa дpжaвaтa, Филипче и Ангелов cmpт зa пaциeнтитe oд кopoнa

За функционерите има бесплатни и експресни тестови, бесплатно лекување, а народот е оставен сам на себе. Затоа народот бара...
- Advertisement -
Пред неколку дена со одлука на влада беа разрешени сите членови на управни и надзорни одбори во јавните претпријатија, установи, агенции и други правни лица.

Со еден потег и во ист момент беа разрешени повеќе од 800 луѓе, што од ВМРО-ДПМНЕ го толкуваат како почеток на чистките и бруталната партизација на државата со партиски послушници на СДСМ и невладните профитери кои станаа владини советници и чиновници. Но, покрај партизацијата на државата, уште еден реален проблем е и нефункционирањето на институциите во периодот до назначување на нови управни и централни одбори.

Па така, директорот на ФЗОМ Сашо Стефановски во писмо до министерот Таравари на оваа тема денес напиша:

„Колега Таравари, дали знаете, ако е точно тоа што го прочитавме во одредени медиуми, дека со одлука на Влада се разрешени сите членови на Управниот одбор на ФЗОМ? Доколку е тоа точно, тогаш Ве прашуваме, кој ќе ја понесе одговорноста, зошто Вие и Владата ги разрешивте сите членови на Управниот Одбор на ФЗОМ, кој е надлежен орган за одлучување во втор степен по жалби за лекување во странство, со што ја парализирате институцијата во носење на одлуки и директно го загрозувате здравјето на осигурениците?“

Со одговор се јави генералниот секретар на владата Драги Рашковски кој за оваа цел ги прекина дневните активности како цензурата на веб-сајтови со критички став кон Владата и средување подруми, за да се зафати со средување на здравството.

Тој му порача на Стефановски да не се правела драма околу оваа процедура:

„До вторник ќе бидат назначени нови управни одбори, така ќе биде и во Фондот за здравство. Нека не драматизираат, ова е нормална процедура така што за неколку дена нема да се смени ништо“ се наведува во реакцијата на Рашковски.

Прашање е дали „до вторник“ ќе се заврши оваа постапка која ја најавува Рашковски, особено што Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски најави дека изборот на нови членови ќе одел постепено. Проблем во обидот за брутална партизација на државата СДСМ има во недостатокот на квалитетен кадар за што се најавува и измена на законот за административни службеници кој беше усвоен пред неколку години според насоки на Европската комисија.

Но дури ни овој факт нема да ги поколеба во СДСМ да сторат се што треба за да ја партизираат државата, макар и по цена на нефункционални институции во меѓувреме, како што е Фондот за здравство кој не може да носи одлуки околу лекувањето во странство на осигурениците со што директно се загрозува животот на пациентите.

Главниот проблем не е дали до вторник или другиот петок ќе биде избран нов одбор во ФЗОМ, туку главниот проблем е што оваа крајно сериозна проблематична ситуација за генералниот секретар на Владата Драги Рашковски е – непотребна драма.

Она што навистина може да се квалификува како непотребна драма беше притисокот врз ФЗОМ кои новите советници на Рашковски од позиција на невладини профитери го правеа преку протести и медиумски хајки, за да прикажат наводна неажурност и божемна неволност да доделува средства за лекување на пациенти надвор од Македонија. Истиот тој притисок резултираше и со обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров.

Но, непотребна драма никогаш не може да биде ситуацијата кога партијата на власт, СДСМ, решила да ги парализира сите институции само затоа што им е поважна партизацијата на државата од нејзиното нормално функционирање.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Снoyден пoкaжа лавовcко cpце со пopaката до Tpaмп: Помилyвaj го Acaнж нe мeнe, спacи го нeгoвиoт живoт

Поранешниот американски разузнавач покажа какво лавовско срце има впрочем тој со последниот свој Твитер статус во кој испрати порака...

Словенија започнува масовно тeстирање со aнтигeни тестови за да се идeнтификуваат асимптоматските случаи

Владата на Словенија нарачала 1,5 милиони брзи антигени тестови за коронавирус, кои треба да започнат да се користат оваа година, рече министерот за здравство...

Андоновска: Власта печали на маката на граѓаните и тестовите ги наплаќаат по огромни цени, термин и резултати се чекаат со денови

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и стоматолог др. Марија Андоновска, која зборуваше за...

Вечерва снег и магла на Попова Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено со умерен интензитет, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка, но во...

Гpчки вecник откpивa: Бyгapcки авиoни ќе го чувaaт мaкeдонcкото нeбo

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека Македонија и Бугарија преговараат за вклучување и на источниот сосед во чувањето на македонското небо како дел од напорите...

More Articles Like This